Uśmiech obdarowanych dzieci, to dla nas najpiękniejsze podziękowanie – mówi metropolita wrocławski wręczając najmłodszym Dolnoślązakom plecaki z przyborami szkolnymi. Spotkanie zakończyło, zorganizowaną przez Caritas Archidiecezji Wrocławskiej akcję “Wyprawka dla żaczka”.

Metropolita wrocławski, w rozmowie z KAI, zauważa, że możliwość przygotowania prezentów dla rozpoczynających rok szkolny świadczy o dużej wrażliwości mieszkańców Dolnego Śląska, którzy pozytywnie odpowiedzieli na apel kościelnej instytucji dobroczynnej. – Dzięki temu możemy odciążyć – i tak mocno nadwyrężone przed 1 września w dużej ilości rodzin – budżety domowe – mówi abp Kupny. Zwraca przy tym uwagę, że tegoroczna zbiórka wyprawek szkolnych, odbywająca się w dolnośląskich supermarketach została wsparta przez prywatne firmy, które przekazały konkretne produkty z myślą o dzieciach, a także przez parę nowożeńców, którzy poprosili swoich gości, by z okazji ich ślubu zamiast kwiatów przynieść przybory szkolne, przekazane później Caritas.

Arcybiskup podkreśla, że wsparcie uczniów, rozpoczynających rok szkolny jest tylko jedną z wielu inicjatyw podejmowanych przez kościelną instytucję dobroczynną. – Większość z tych rodzin, które dziś obdarowaliśmy są otaczane przez Kościół opieką cały rok – tłumaczy hierarcha. – Otrzymują oni paczki z okazji świąt, dzieci wyjeżdżają na wakacje i ferie, a każdego dnia mogą oni otrzymać ciepły posiłek w jednej z jadłodajni prowadzonej przez diecezjalną Caritas. Poza tym w różnych momentach mogą zgłosić się po konkretną pomoc i nigdy nie zostaną pozostawieni sami sobie.

Jak wynika z danych Caritas Archidiecezji Wrocławskiej każdego roku wrasta liczba rodzin zgłaszających swoje zapotrzebowanie na tego rodzaju wsparcie. – Staramy się zmobilizować parafialne oddziały, by nie tylko dostarczały nam dane dotyczące potrzebujących, ale przede wszystkim, by same organizowały pomoc – wyjaśnił ks. Dariusz Amrogowicz z wrocławskiej Caritas.

KAI / xrk / Wrocław

NO COMMENTS