Kochać to znaczy wymagać

29-08-2016
0
2168

„Znamienny jest widok dziecka, które przyzwyczajone do dotykowych ekranów usiłuje rączką przesuwać ilustracje w oglądanej książce” – piszą biskupi w liście na VI Tydzień Wychowania, wskazując na problem uzależniania się dzieci od tabletów czy smartfonów.

Księża Biskupi podkreślają także, iż nie tylko wychowawcy w szkole, ale każdy z nas musi mieć oczy otwarte i stanowczo reagować, gdy dzieciom dzieje się krzywda związana chociażby z niedożywieniem. W roku miłosierdzia więc tym bardziej aktualne jest zaproszenie do praktykowania uczynków miłosierdzia względem ciała i względem ducha.

Papież Franciszek zachęca do konkretnych działań: „…jedną z peryferii, która sprawia mi zawsze wielki ból, (…) są dzieci, które nie potrafią zrobić znaku krzyża. (…) To jest właśnie peryferia! Tam trzeba iść! A Jezus tam jest, czeka na ciebie, byś pomógł temu dziecku zrobić znak krzyża”.

VI Tydzień Wychowania, który obchodzimy od 11 do 17 września br. pod hasłem: „Miłosierni jak Ojciec”, będzie okazją do wydobywania dobra z dzieci i młodzieży,  w myśl słów wspomnianego listu księży biskupów: „Kochać swych wychowanków to znaczy także od nich wymagać”.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik
Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski

Zobacz też:
Tekst listu pasterskiego na VI Tydzień Wychowania

NO COMMENTS