Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Celem wystawy „Zwycięzca. Prymas dla Kościoła i Ojczyzny” było przybliżenie postaci kard. Stefana Wyszyńskiego – Prymasa Tysiąclecia w przeddzień jego beatyfikacji. Można ją oglądać w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.

Autorzy zarysowali dwa główne pola działalności kardynała Wyszyńskiego: jego posługę w Kościele oraz służbę Ojczyźnie. Prymas niejednokrotnie łączył aktywność w tych dwóch płaszczyznach, a obie te rzeczywistości wzajemnie się przenikały. Z treści wystawy można dowiedzieć się nie tylko o Prymasie duszpasterzu, o jego roli w procesie przemian związanych z Soborem Watykańskim II, ale również o Prymasie patriocie, walczącym o prawa człowieka i jego wolność.

Nie brakło również informacji na temat samej osoby Prymasa, jego pobożności czy relacji z metropolitą krakowskim, kardynałem Karolem Wojtyłą, późniejszym papieżem Janem Pawłem II.

Wystawa prezentuje więc pełny, choć skondensowany, obraz jednej z ważniejszych postaci okresu Polski powojennej – Prymasa Tysiąclecia, porządkuje informacje na temat jego życia i wskazuje na rolę, jaką odegrał w życiu Kościoła katolickiego, a także w przestrzeni społecznej i politycznej PRL.

Kardynał Stefan Wyszyński na początku lat 80. reaktywował Muzeum Archidiecezji Warszawskiej i przekazał w darze, na rzecz tworzącej się kolekcji, zespół cennych medali i tkanin liturgicznych.

Wystawa poświęcona Prymasowi jest okazją do zaprezentowania i przypomnienia tego wyjątkowego daru oraz innych pamiątek związanych z osobą błogosławionego Prymasa. Na wystawie można oglądać ornaty, dalmatyki i kapy – używane przez Prymasa Wyszyńskiego, a pochodzące z Archikatedry św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

Dzięki uprzejmości Instytutu Prymasa Wyszyńskiego na wystawie prezentowane są przedmioty na co dzień używane przez Kardynała, takie jak buty, płaszcz, modlitewnik i różaniec, a także ornaty i naczynia liturgiczne.

Szczególną uwagę warto zwrócić na dokumenty prezentowane publicznie po raz pierwszy, które pochodzą z Archiwum Archidiecezjalnego Warszawskiego. Są to m. in.: list do Prymasa od kleryków odbywających służbę wojskową w Jednostce w Bartoszycach z podpisem bł. ks. Jerzego Popiełuszki, korespondencja prowadzona między Kardynałem Wyszyńskim a Papieżem Janem Pawłem II z 1978 r., czy kopia listu Prymasa do generała Wojciecha Jaruzelskiego.

Zwiedzający wystawę mogą także zapoznać się z materiałami filmowymi ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej, nagrywanych przez Urząd Bezpieczeństwa w latach 60. XX wieku. Dokumentacja ta została sporządzona w czasie uroczystości milenijnych oraz w czasie obserwacji warszawskich pielgrzymek na Jasną Górę. Ciekawostką jest też album ze zdjęciami podarowany Kardynałowi z okazji milenium z roku 1966, którego zawartość zostanie zaprezentowana także w formie prezentacji zdjęć (zbiory Archiwum Archidiecezjalnego).

Wystawa została przygotowana przez Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej i Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.

archwwa.pl / BP KEP