Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

„Różaniec siłą chorych i cierpiących” to hasło XI Ogólnopolskiej Pielgrzymki Żywego Różańca na Jasną Górę, która odbędzie się w dniach 2-3 czerwca. Na pielgrzymkę zaproszone są róże Żywego Różańca z całej Polski, by zawierzyć Kościół i świat opiece Matki Bożej.

Żywy Różaniec jest obecny prawie w każdej polskiej parafii. Wiele róż tworzy się także w przestrzeni internetowej. Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca jest wspaniałą okazją, by członkowie jednej z największych wspólnot modlitewnych w Polsce spotkali się razem na modlitwie. Od 2012 r. istnieje ogólnopolska struktura i statut Stowarzyszenia Żywego Różańca, zatwierdzony przez Konferencję Episkopatu Polski. W 2022 r. do Stowarzyszenia Żywego Różańca dołączył także Różaniec Rodziców jako jego osobna gałąź.

Hasło pielgrzymki „Różaniec siłą chorych i cierpiących” to jednocześnie hasło szóstego roku Wielkiej Nowenny Różańcowej stanowiącej duchowe przygotowanie do jubileuszu 200-lecia powstania Żywego Różańca.

Pielgrzymka rozpocznie się w piątek 2 czerwca Apelem jasnogórskim w kaplicy cudownego obrazu, po którym nastąpi modlitewne czuwanie. Zakończy się Eucharystią o godz. 23.00. W sobotę spotkanie rozpocznie się przed szczytem jasnogórskim o godz. 9.30. Oprócz wspólnej modlitwy i medytacji na pierwszą sobotę miesiąca, pielgrzymi wysłuchają konferencji ksWojciecha Bartoszka, krajowego duszpasterza Apostolstwa Chorych. Pielgrzymkę zakończy Msza święta o godz. 12.00, której będzie przewodniczył i wygłosi homilię bp Jan Glapiak, biskup oraz moderator Żywego Różańca archidiecezji poznańskiej.

Żywy Różaniec jest wspólnotą osób, które modlą się w intencjach polecanych przez Papieską Światową Sieć Modlitwy. Na każdy miesiąc wyznaczana jest jedna intencja. Zawiera ona różne wyzwania i trudności, przed którymi stoją wierni Kościoła i ludzie całego świata. Róże modlą się również za tych, którzy tej modlitwy najbardziej potrzebują. Każdy z członków wspólnoty różańcowej zobowiązuje się do codziennego rozważania jednej tajemnicy. Liczba osób w róży odpowiada liczbie tajemnic różańca świętego.

Założycielką Żywego Różańca, a także inicjatorką Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary, jest bł. Paulina Jaricot, beatyfikowana w maju 2022 roku. Młoda dziewczyna żyjąca w porewolucyjnej Francji, dotknięta łaską nawrócenia pod natchnieniem Ducha Świętego założyła te dwa dzieła, które do dziś są wielką pomocą dla Kościoła. Paulina otaczała modlitwą i działalnością charytatywną misje na całym świecie. Skutecznie zachęcała do odmawiania modlitwy różańcowej, obejmując duchowym wsparciem tysiące osób z różnych krajów. Podejmowała też wiele innych dzieł, okazując miłosierdzie zwłaszcza najbiedniejszym. To wielka postać, która w służbie Bogu oddała wszystko, co miała: swoje życie, serce, majątek, pozycję społeczną i dobre imię.

  www.missio.org.pl 

NO COMMENTS