Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W ramach XXII Nocy konfesjonałów zgłosiło się ponad 100 kościołów z terenu 33 diecezji w Polsce. Dodatkowo w akcji uczestniczą parafie prowadzone przez polskich duszpasterzy w Londynie, Lancaster (Wlk. Brytania), Moltifao na Korsyce oraz w Chicago w Stanach Zjednoczonych. Najwięcej kościołów spośród miast zgłosiło dodatkowe spowiedzi w Warszawie, spośród diecezji prym wiodą: Opolska i Warszawska: 9 kościołów, Szczecińsko-kamieńska: 8 oraz Kaliska: 6.

Zapisy parafii do Nocy Konfesjonałów wciąż trwają, można dołączać do akcji do ostatniej chwili tj. do godzin wieczornych Wielkiego Piątku. Noc Konfesjonałów polega na zorganizowaniu dodatkowej spowiedzi w Wielkim Tygodniu i zgłoszeniu kościoła w serwisie nockonfesjonalow.pl

Strona internetowa akcji gromadzi informacje o parafiach, w których organizowane są dodatkowe spowiedzi, udostępnia godziny spowiedzi, daje możliwość przeglądania najbliższych kościołów oraz wyznaczenia w smartfonie najkrótszej trasy do wybranego kościoła. Dodatkowo w serwisie znaleźć można warunki dobrej spowiedzi, rachunek sumienia do odczytania, odsłuchania oraz pobrania, katalog kościołów wraz ze zdjęciami i informacjami o spowiedzi w ciągu roku wszystkich kościołów uczestniczących w dwunastu edycjach akcji.

Akcję wspiera kreacja graficzna prezentowana w mediach społecznościowych, w parafiach akcji oraz na stronach internetowych parafii, której celem jest zainteresowanie współczesnego odbiorcy i zwrócenie jego uwagi na duchowy wymiar przeżywanego czasu Wielkiego Tygodnia i Świąt Wielkiej Nocy.

Tegorocznej akcji towarzyszy premiera nowej wersji aplikacji na smartfony dla urządzeń z systemem Android oraz Ios (iPhone oraz Ipad). Aplikacja to kieszonkowy modlitewnik, pomocna w głębszym przygotowaniu do sakramentu spowiedzi. W aplikacji można znaleźć:

  • Rachunek sumienia autorstwa ks. Jacka Prusaka z możliwością czytania lub słuchania w formie audiobooka;
  • Modlitewnik zawierający popularne modlitwy często zadawane jako pokuta po spowiedzi;
  • Warunki dobrej spowiedzi: lista haseł związanych z zasadami dobrej spowiedzi;
  • Znajdź kościół – lista kościołów organizujących Wielkopostną Noc Konfesjonałów;
  • Postanowienia – możliwość zapisywania postanowień po spowiedzi;
  • Daty spowiedzi – możesz pozostawić zapis daty ostatnich spowiedzi, by pamiętać kiedy i jak często korzystasz z tego sakramentu.

Noc konfesjonałów została zorganizowana po raz pierwszy 2 kwietnia 2010 roku dla upamiętnienia 5. rocznicy odejścia Jana Pawła II. Do tej pory w 12 edycjach akcji udział wzięło blisko 650 parafii z terenu wszystkich polskich diecezji.

ks. Grzegorz Adamski