Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

XXIII Dzień Papieski będzie obchodzony w Polsce i środowiskach polonijnych na całym świecie 15 października 2023 roku pod hasłem „Św. Jan Paweł II. Cywilizacja życia” – ogłosił dziś w Warszawie kard. Kazimierz Nycz.

Podczas spotkania w Domu Arcybiskupów Warszawskich kard. Kazimierz Nycz podkreślił, że wybierane co roku hasło Dnia Papieskiego pokazuje, że pontyfikat Jana Pawła II powinien trwać „w nas, w Kościele i w świecie” ze względu na wartości i przesłanie, które on przynosił. Metropolita warszawski podkreślił, że hasło „Cywilizacja życia” jest aktualne „w kontekście rodziny, dzieci, młodzieży, ale także w kontekście wojny, która trwa i w każdej chwili grozi rozszerzeniem”. „Mówienie o cywilizacji życia, o której mówił Jan Paweł II, wydaje się więc niezwykle ważne” – dodał.

Ks. Dariusz Kowalczyk, przewodniczący Zarządu Fundacji “Dzieło Nowego Tysiąclecia” podsumował ubiegłoroczną zbiórkę przeprowadzoną w ramach XXII Dnia Papieskiego. Był on obchodzony 16 października 2022 roku pod hasłem „Blask prawdy”. Łącznie w zbiórkach na programy stypendialne Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” zebrano ponad 9,3 mln zł. Środki finansowe pozyskane w ramach Dnia Papieskiego oraz wpłacane przez cały rok darowizny od osób fizycznych pozwalają na utrzymanie programu stypendialnego na poziomie blisko 2 000 stypendystów, w tym 70 z Ukrainy.

Ks. Łukasz Nycz zajmujący się w ramach Fundacji formacją stypendystów zapowiedział wakacyjne spotkania, podczas których uzdolniona młodzież z małych miejscowości  wypoczywa i poznaje nauczanie św. Jana Pawła II. W tym roku zaplanowano trzy wyjazdy: studenci spotkają się od 5 do 11 lipca w Zielonej Górze, uczniowie wyjadą do Radomia od 14 do 24 lipca, natomiast maturzyści będą wypoczywać we wrześniu w bieszczadzkich Myczkowcach nad Soliną.

Podczas spotkania historią swojego życia podzieliła się Paulina Muszyńska, stypendystka Fundacji “Dzieło Nowego Tysiąclecia”. “Fundacja daje mi skrzydła. Jedno to środki finansowe, drugie – formacja. Nasze talenty potrzebują tego, by ktoś w nie uwierzył” – powiedziała.

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” została powołana przez Konferencję Episkopatu Polski w 2000 roku jako wyraz wdzięczności Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II za jego pontyfikat. Promuje ona nauczania Papieża i wspiera uzdolnioną młodzież. Na czele Rady Fundacji stoi kard. Kazimierz Nycz, a przewodniczącym Zarządu jest ks. Dariusz Kowalczyk. W ciągu dwudziestu dwóch lat swojej działalności Fundacja objęła opieką kilka tysięcy młodych ludzi z całej Polski zgodnie z wezwaniem Ojca Świętego do „nowej wyobraźni miłosierdzia”.

Program stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” można wesprzeć przekazując 1,5% swojego podatku dochodowego, podając nr KRS Fundacji: 0000150776. W roku ubiegłym wpłaty z tytułu 1% wyniosły 296 427,73 zł. Tegoroczna kampania 1,5% odbywa się pod hasłem „Daj wiarę naszym marzeniom o edukacji”.

Dzielo.pl/ BP KEP

>>Więcej 

 

Ogłoszenie hasła i terminu XXIII Dnia Papieskiego - konferencja prasowa FDNT (Warszawa, 1.03.2023)

NO COMMENTS