Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W piątek 16 grudnia nastąpiło otwarcie Bazy Młodych KSM – domu dla młodzieży z całej Polski, który będzie przestrzenią dla rozwoju młodego człowieka.

Uroczystego poświęcenia domu dokonał delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. KSM bp Adam Bab. „Słowem kluczowym tego rozwiązania jest +dom+. W tym słowie odnajdujemy pewien program życia, który nie jest nam wyłożony, tylko do którego jesteśmy zapraszani” –  zaznaczył w homilii bp Bab.

W Bazie młodych będzie miejsce na spotkania, przestrzeń do dyskusji historycznej i wymiany myśli patriotycznej. „Otwarcie Bazy Młodych jest proroczym znakiem, który powinien przyświecać wspólnotom i organizacjom młodzieżowym w całej Polsce. Przez wiele lat zamykaliśmy chrześcijaństwo w murach kościoła (…) zapominając o tym, że polega ono też na budowaniu relacji” – przypomniał przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży bp Grzegorz Suchodolski, który tego dnia przewodniczył Mszy św.

Powstanie domu dla młodzieży jest szansą do współpracy organizacji, stowarzyszeń, ruchów i wspólnot zakorzenionych w tradycyjnych wartościach, ale w nowoczesnym wymiarze. Zakup domu możliwy był dzięki dofinansowaniu pozyskanemu w ramach konkursu ogłoszonego przez Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej – Fundusz Patriotyczny.

„Po raz pierwszy w historii mamy takie zjawisko, że decydenci słuchają młodych ludzi, zapraszają ich do dialogu. (…) Bardzo istotne jest to, żeby formować młodych ludzi wokół wartości” – powiedział pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej, Piotr Mazurek.

Tego samego dnia została podczas konferencji prasowej została zaprezentowana strategia “Dodaj Dobra” finansowana w ramach PROO1a z Narodowego Instytutu Wolności. Jej głównym celem jest przygotowanie narzędzi do pomnażania dobra za pomocą: platformy internetowej, szkoleń teoretycznych i praktycznych oraz budowania relacji.

„Wolontariat to także ten wymiar działania, którego nie widać, który jest schowany w czterech ścianach osób chorych, w szpitalach, szkołach, gdzie wolontariusze pomagają ludziom, małym dzieciom. To także ten wolontariat, który dzieje się w wielu parafiach” – wpodkreślił Wojciech Kaczmarczyk, dyrektor Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

Podsumowując spotkanie i zainaugurowane projekty ks. Andrzej Lubowicki, asystent generalny KSM zaznaczył, że wyzwaniem współczesnego świata jest wsparcie młodzieży, która zmaga się z problemami.

„Mamy pomysły, mamy dom, mamy siebie nawzajem, mamy misję” – podsumował ks. Lubowicki.

Więcej informacji można znaleźć na stronie:  dodajdobra.pl lub fundacjadlamlodziezy.org.

Fundacja Dla Młodzieży/ BP KEP

Fot. Fundacja Dla Młodzieży