Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Rodzina i małżeństwo to wielkie wartości, których nie można zagubić, ale trzeba z troską pielęgnować – powiedział delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński, podsumowując Kongres Rodzin Polonijnych. Wydarzenie zorganizowano w Gdańsku, w dniach 15-17 września. W Kongresie wzięło udział blisko 500 osób z 28 krajów. Kongres odbył się pod hasłem: „Zainwestuj w małżeństwo. Zainwestuj w Rodzinę”.

Organizatorem wydarzenia była Polonijna Rada Rodziny przy Delegacie Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Kongres został objęty honorowym patronatem Konferencji Episkopatu Polski.

Tegoroczny Kongres Rodzin Polonijnych odbył się w formie hybrydowej – stacjonarnie w Gdańsku oraz online. Wśród uczestników były m.in. osoby z Niemiec, Francji, Szwajcarii, USA, Wielkiej Brytanii, Włoch, Litwy, Węgier, Mołdawii, Gruzji, Białorusi i Ukrainy, Malty, Kazachstanu, Szwecji, Islandii i Holandii.

Kongres rozpoczął się w piątek, 15 września, Mszą św. w kościele pw. Św. Joachima i Anny, pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. W Eucharystii udział wzięli również metropolita gdański abp Tadeusz Wojda oraz delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński, duszpasterze polonijni i uczestnicy Kongresu.

Rozpoczynając spotkanie w sali plenarnej gdańskiego stadionu bp Turzyński podkreślił, że tożsamość polskiej rodziny zakorzeniona jest w wierze chrześcijańskiej i polskości. Zaznaczył, że w ten etos wpisują się postawy takie jak o. Maksymiliana Marii Kolbego, Stanisławy Leszczyńskiej czy Marianny Biernackiej. “W tę tradycję wpisuje się też Rodzina Ulmów. Z takich wzorów wyrastamy, ale problemem jest wierność tym korzeniom” – zauważył.

Do uczestników Kongresu słowo skierował także prezydent Andrzej Duda w oficjalnym liście odczytanym przez Piotra Karczewskiego, doradcę Prezydenta RP.
<<Treść listu Prezydenta RP

Obecny na inauguracji minister Jan Dziedziczak, pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą, wręczył s. Edycie Rychel MChR Odznakę Honorową Prezesa Rady Ministrów, w uznaniu szczególnych zasług w zakresie umacniania polskiej tożsamości za granicą.

Wśród zaproszonych gości był również ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski, rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, który opowiedział o działaniach uczelni na rzecz rodzin i Polonii.

W pierwszym dniu kongresu wręczono także medale „Pro Polonia et Ecclesia” osobom i instytucjom zasłużonym w duszpasterstwie polskich emigrantów. Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki uhonorował Ośrodek”Marianum” – Centrum Ruchu Światło- Życie w Carlsbergu, Instytut Studiów nad Rodziną im. Arcybiskupa Kazimierza Majdańskiego w Łomiankach, Dom Samotnej Matki im. Św. Rodziny w Chicago prowadzony przez Siostry Misjonarki Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej, ks. dr. Władysława Szewczyka, państwa Irenę i Jerzego Grzybowskich oraz Elżbietę i Bogumiła Murów.

“Do współtworzenia warsztatów i wykładów zaproszono wielu znanych prelegentów i osoby zaangażowane na co dzień w pomoc małżonkom i rodzinom. O problemach i wyzwaniach, z jakimi boryka się rodzina dziś” – mówił ks. prof. dr hab. Robert Skrzypczak z Akademii Katolickiej w Warszawie. Dr inż. Jacek Pulikowski z Duszpasterstwa Rodzin w Poznaniu wygłosił wykład pt. „Dzieci – inwestycją i źródłem szczęścia w rodzinie”. O budowaniu relacji z dzieckiem mówiła s. dr Maria Kwiek UJSK.
<<Prelegenci

Podczas Kongresu podejmowano tematy: „Wybrać małżeństwo i rodzinę”, „Budowanie dobrych relacji w rodzinie”, „Wyzwolić siły dobra”, „Jak pielęgnować życie polskich rodzin na emigracji” oraz „Ocalić dzieci i młodzież to nasze „Westerplatte”. Po panelu konferencji, każdy z uczestników mógł wybrać odpowiadające mu spersonalizowane warsztaty i konsultacje.

Poza częścią naukową i warsztatową, w piątkowy wieczór uczestnicy mieli możliwość udziału w przygotowanej przez Fundację R7B modlitewnej strefie KIBEHO, dotyczącej i formacji duchowej w rodzinach. Po wspólnym Różańcu odbył się koncert misyjnych piosenek dziecięcej scholi „Armia Pana”. Każdy mógł też dołączyć się do całodziennej adoracji Najświętszego Sakramentu.

W drugim dniu spotkania, po Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem bp. Piotra Turzyńskiego, delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, odbyła się sesja pt. „Wyzwolić siły dobra”, w czasie której prelegenci zastanawiali się m.in. nad głównymi aspektami zmian we współczesnych rodzinach, mówili o rodzinach w kryzysie, o zjawisku samotności w rodzinie czy o młodzieży.

Jak pielęgnować życie polskich rodzin na emigracji? Na to pytanie odpowiadali uczestnicy głównego kongresowego panelu. Uczestniczyli w nim: ks. dr Władysław Szewczyk, twórca poradnictwa rodzinnego w Polsce i dla emigracji polskiej, założyciel Poradni Specjalistycznej Arka i Telefonu Zaufania w Tarnowie w 1981 r., ks. dr hab. Jarosław Jęczeń z KUL, ks. dr hab. Józef Młyński, profesor UP w Krakowie oraz UKSW w Warszawie, dr n. med. Izabela Limburska-Czekaj z poradni Rodzinnej „Familia Vera” w Glasgow, Elwira i Wojciech Pniewscy z Fundacji School and Family, Małgorzata i Daniel Mazurek, organizatorzy rekolekcji oraz akcji ewangelizacyjnych dla Polonii, Barbara Mazur z Ruchu Światło-Życie w Carlsbergu, s. Barbara Sajnok, ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Cierpiących, Krajowa Doradczyni Życia Rodzinnego na Białorusi oraz Adriana i Marcin Uchańscy z Poradni Rodzinnej w Coventry. Sobotni wieczór zakończył koncert orkiestry MŁODZI – POLSCY pod batutą Huberta Kowalskiego.

W ostatnim dniu Kongresu Rodzin Polonijnych, w niedzielę 17 września, małżeństwa i całe rodziny wzięły udział w pielgrzymce do Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Matemblewie. Uczestnicy powierzali tam siebie i wszystkie polskie rodziny. Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Wiesław Szlachetka. Ostatnie chwile Kongresu na polanie przy Sanktuarium uczestnicy spędzili na rodzinnym pikniku.

Czas Kongresu dla polskich małżonków i rodzin stał się okazją do pogłębienia wiedzy, umiejętności budowania relacji a także przestrzenią dla wzrostu wiary. Dla wielu była to też pomoc w przezwyciężaniu małżeńskich kryzysów. Umocnieni świadectwem innych rodziców i małżonków, swoje doświadczenie piękna powołania małżeńskiego oraz wartości rodziny, uczestnicy zaniosą do swoich domów i swoich środowisk.

Biuro Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej/ BP KEP