Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W Kalwarii Zebrzydowskiej, 12 czerwca zakończyło się dwudniowe zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Głównymi tematami obrad były: beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej, wizyta „ad limina Apostolorum”, duszpasterstwo po pandemii i formacja kapłańska.  Biskupi podjęli też decyzję o zniesieniu dyspens od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. W piątek w Krakowie ponowili Akt poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

„Nieprzypadkowo jesteśmy w tym miejscu” – mówił podczas konferencji prasowej podsumowującej obrady sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński. “Chcieliśmy dziękować Bogu i prosić, aby Jego serce dalej królowało. Prosiliśmy przez wstawiennictwo Matki Bożej Kalwaryjskiej, które jest skuteczne i bardzo potrzebne” – podkreślił, nawiązując do ponowienia przez biskupów Aktu poświęcenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Uroczystości miały miejsce 11 czerwca podczas Mszy św. w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie.

Podczas spotkania z dziennikarzami na zakończenie zebrania plenarnego przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki przybliżył temat zbliżającej się wizyty „ad limina Apostolorum” w październiku tego roku. Episkopat Polski odbędzie ją w czterech grupach. Każda z nich spotka się z papieżem Franciszkiem. Abp Gądecki wyraził radość z tego spotkania. Przypomniał też, że wydarzenia takie odbywają się zwykle co 5 lat, a tym razem do wizyty dojdzie po 7 latach. Przewodniczący Episkopatu powiedział też, że jednym z tematów obrad był zapowiedziany przez Franciszka synod biskupów z całego świata, który rozpocznie prace w październiku. Nowością jest podzielenie go na kilka etapów. Będzie on najpierw odbywał się w każdej diecezji, w każdym kraju i na każdym kontynencie. Otwarcie synodu nastąpi 9 października br. w Rzymie przez Franciszka, a 17 października w każdej diecezji na świecie przez lokalnego biskupa.

 

O wyzwaniach duszpasterskich po zakończeniu pandemii mówił po zakończeniu obrad bp Andrzej Czaja, nowy przewodniczący Komisji Duszpasterstwa.  „Wiele rzeczy będzie trzeba zacząć od nowa” – podkreślił. Wskazując na cztery źródła, jakimi są: prawda objawiona, stawianie Jezusa w centrum życia, rodzina oraz tożsamość katolicka otwarta na świat, „który jest nam zadany”.  „Patrzymy w przyszłość w kategoriach szansy” – powiedział bp Czaja, podsumowując obrady biskupów.

 

Kolejnym tematem zebrania były kwestie formacji kapłańskiej. “Po długim czasie pracy wielu gremiów Kongregacja ds. Duchowieństwa zatwierdziła dokument dotyczący zasad formacji kandydatów do kapłaństwa w Polsce” – powiedział podczas spotkania z dziennikarzami bp Damian Bryl, który w ramach Komisji ds. Duchowieństwa KEP kierował pracami nad dokumentem pt. „Droga formacji prezbiterów w Polsce. Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia”. Wejdzie on w życie 1 października.

 

Zebranie plenarne zakończyło się w sobotę po południu. Po obradach biskupi wydali komunikat.

BP KEP

Konferencja prasowa po zakończeniu obrad (wideo):

Zdjęcia z konferencji prasowej po zakończeniu obrad:

Konferencja Prasowa - 389. Zebranie Plenarne KEP - 11 czerwca 2021 r.

Zdjęcia z porannej Mszy Świętej:

Kalwaria Zebrzydowska - Msza Święta, 12 czerwca 2021 r. - 389. ZP KEP

Więcej zdjęć: https://www.flickr.com/photos/episkopatnews/albums/

Zobacz też:
>>Komunikat po obradach
>>Abp Jędraszewski w Kalwarii Zebrzydowskiej o wspólnocie Serc Jezusa i Maryi
>>Podsumowanie pierwszego dnia obrad biskupów
>>Bazylika NSPJ w Krakowie – miejsce ponowienia Aktu Poświęcenia Narodu Polskiego Sercu Jezusa
>>Kalwaria Zebrzydowska – miejsce obrad biskupów