(Polski) Zakończyło się spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec

08-05-2019
1903

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Mszą Świętą w Bazylice Czternastu Świętych w Vierzehnheiligen (Górna Frankonia, diecezja Bamberg) zakończyło się trzydniowe spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec. Tematami obrad były m.in. obchody 80. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej i przeniesienie doczesnych szczątków bp. Spletta z Düsseldorfu do Gdańska.

Jak relacjonuje ks. Jarosław Mrówczyński, sekretarz grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec, zastępca sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski podczas spotkania trwającego od 6 do 8 maja w Bambergu omówiono bieżące kwestie, którymi  zajmują się poszczególne Konferencje. Zaakcentowano m.in. sprawy związane z ochroną nieletnich, wymieniono się także doświadczeniami dotyczącymi zagadnień lekcji religii w szkole.

 Z niemieckiej strony został poruszony temat kontaktów Niemiec z krajami wschodniej i środkowej Europy. Ponadto omówiono wspólne działania dotyczące pomocy charytatywnej dla Syrii, w tym projekt organizowany przez Caritas Niemiec i Caritas Polska. “To właśnie w związku z nim miała miejsce wspólna podróż abp. Schicka i abp. Wojdy do Aleppo, gdzie podejmowane są konkretne projekty pomocy dla Syryjczyków” – przypomniał ks. Mrówczyński.

Podczas spotkania omówiono obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i udział biskupów polskich i niemieckich w centralnych uroczystościach, które zaplanowano 1 września w Wieluniu. Podjęto również kwestię przeniesienia doczesnych szczątków biskupa gdańskiego czasów II wojny światowej Karola Spletta z kościoła św. Lamberta w Düsseldorfie do gdańskiej katedry oliwskiej.

Jak relacjonuje ks. Mrówczyński, podczas spotkania podjęto też kwestię relikwiarza św. Jadwigi, który przekazano Polskiej Misji Katolickiej w Hanowerze. Rozmawiano również na temat bieżących działań Fundacji im. Maksymiliana Kolbego, w tym o obchodach  30. rocznicy Mszy pojednania w Krzyżowej z  12 listopada 1989 r.  i projekcie dotyczącym procesu pojednania w Albanii.

Ks. Mrówczyński zwraca uwagę, że przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski i Niemiec podczas spotkania grupy kontaktowej koncelebrowali Msze św. w ważnych i cennych architektonicznie świątyniach Niemiec. Na rozpoczęcie spotkania grupy kontaktowej zebrali się w Katedrze Świętych Piotra i Jerzego w Bambergu. To bazylika mniejsza, główna świątynia katolicka miasta, siedziba arcybiskupstwa bamberskiego. W niej pochowani są m.in. papież Klemens II i św. Kunegunda. Świątynia zawiera też cenne średniowieczne rzeźby. W ostatnim dniu spotkania jego uczestnicy koncelebrowali Mszę św. w Bazylice Czternastu Świętych  w Vierzehnheiligen to kościół pielgrzymkowy  wybudowany w latach 1743 – 1772 według planów J.B. Neumanna.

Gospodarzem tegorocznego spotkania grupy kontaktowej był abp Ludwig Schick, metropolita Bambergu, który jest członkiem tego gremium z ramienia Konferencji Episkopatu Niemiec. Konferencję Biskupów Niemieckich reprezentowali również: kard. Rainer Maria Woelki z Kolonii oraz bp Wolfgang Ipolt z Görlitz. Konferencję Episkopatu Polski natomiast: metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, biskup gliwicki Jan Kopiec oraz biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński. W spotkaniu wzięli także udział sekretarze obu stron: ks. dr Jarosław Mrówczyński i dr Jörg Lüer, oraz ks. prof. Grzegorz Chojnacki i Ulrich Pönner.

W ubiegłym roku spotkanie grupy kontaktowej miało miejsce w diecezji zielonogórsko- gorzowskiej, a jego gospodarzem był bp Tadeusz Lityński. Grupa kontaktowa Episkopatów Polski i Niemiec pracuje regularnie od 1995 roku. Jej zadaniem jest wymiana doświadczeń Kościoła w obydwu krajach, wspólne inicjatywy konferencji episkopatów i poszczególnych ich gremiów.

BP KEP

Zdjęcie ilustracyjne: xjm/ Bamberg

>>Posłuchaj