Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W niedzielę 17 października odbędzie się otwarcie procesu synodalnego na poziomie diecezjalnym. Z tej okazji w katowickiej katedrze o godz 12 abp Wiktor Skworc będzie przewodniczył uroczystej Mszy św. 

Przypominamy Księżom proboszczom o oddelegowaniu w tym dniu do katedry trzech przedstawicieli parafialnej rady duszpasterskiej oraz o zaproszeniu na tą uroczystość przedstawicieli ruchów, wspólnot i katolickich stowarzyszeń działających przy parafii. Reprezentantom wiernych archidiecezji katowickiej będą towarzyszyć Księża dziekani.

Fazę diecezjalną Synodu Biskupów będzie moderował zespół powołany przez Metropolitę Katowickiego. Zespół będzie na bieżąco przekazywał duszpasterzom i wiernym archidiecezji informacje o przedmiocie, metodologii, strukturze i wydarzeniach procesu synodalnego. Przypominamy przy tej okazji, że w każdej parafii istnieją dwie struktury o charakterze synodalnym. Są nimi parafialna rada duszpasterska i parafialna rada ekonomiczna; gremia te powinny uczestniczyć zarówno w rozeznawaniu potrzeb duchowych i materialnych wiernych, jak i w planowaniu i realizacji działań duszpasterskich oraz gospodarczo-ekonomicznych. Funkcję doradczą mogą także pełnić osoby życia konsekrowanego (jeśli posługują na terenie parafii), animatorzy wspólnot parafialnych oraz wierni zaangażowani na różnych polach życia parafialnego, według ich charyzmatów, zdolności i kompetencji (nierzadko zawodowych). Ojciec święty zwraca także duszpasterzom uwagę na wsłuchiwanie się w głos osób, które z różnych powodów znalazły się na marginesie życia kościelnego i społecznego.

Synod Biskupów na poziomie diecezjalnym zakończy się w kwietniu przyszłego roku.

 

archidiecezjakatowicka.pl
fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Katowickiej