Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Msza św. pogrzebowa zmarłego 19 maja śp. bp. Jana Bagińskiego będzie koncelebrowana w poniedziałek, 27 maja w kościele św. Ap. Piotra i Pawła w Opolu. 

>>Porządek uroczystości pogrzebowych (diecezja opolska)

Uroczystości pogrzebowe śp. bp. Jana Bagińskiego rozpoczną się w niedzielę, 26 maja, o godz. 15.00 Koronką do Bożego Miłosierdzia i czuwaniem w Diecezjalnym Domu Księży Emerytów w Opolu. O godz. 16.45 odbędzie się procesja z trumną zmarłego Biskupa do katedry opolskiej, gdzie o godz. 17.00 zostanie odprawiona Msza św. z eksportą.

Główne uroczystości pogrzebowe będą miały miejsce w poniedziałek, 27 maja. O godz. 10.00 rozpocznie się czuwanie w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Opolu. O godz. 11.00 będzie sprawowana Msza św. pogrzebowa. Śp. bp Jan Bagiński zostanie pochowany przy kościele św. Ap. Piotra i Pawła w Opolu obok zmarłych proboszczów tej parafii.

W dniach poprzedzających uroczystości pogrzebowe duszpasterze i wierni będą modlić się za Zmarłego w parafiach diecezji. Przygotowano też Księgi kondolencyjne dla wszystkich, którzy poprzez wpis do nich zechcą uczcić pamięć zmarłego biskupa Jana. Jedna z nich będzie wystawiona w gmachu Kurii Diecezjalnej w Opolu (w holu na parterze) w czwartek 23 maja i w piątek 24 maja w godzinach urzędowania (8.00-16.00). W piątek po południu Księga trafi do katedry opolskiej, gdzie będzie wystawiona do zakończenia czuwania przy trumnie w niedzielę o godz. 21.00. Druga Księga kondolencyjna będzie wystawiona w ciągu dnia w kościele św. Piotra i Pawła (przy ołtarzu bocznym Najświętszego Serca Pana Jezusa) od czwartku 23 maja do zakończenia ceremonii pogrzebowych w poniedziałek 27 maja.

Bp Jan Bagiński, emerytowany biskup pomocniczy diecezji opolskiej zmarł w niedzielę 19 maja 2019 r. w godzinach wieczornych. Miał 86 lat.

Bp Jan Bagiński urodził się 31 maja 1932 r. w Kamionce na Wołyniu (diec. Łuck). Został wyświęcony na kapłana 17 czerwca 1956 r. w Opolu, mianowany biskupem tytularnym i pomocniczym opolskim 8 lipca 1985 r., konsekrowany 15 sierpnia 1985 r. Jego zawołaniem biskupim były słowa „Servire Deo et populo” (Służyć Bogu i ludziom). W kurii biskupiej sprawował urząd przewodniczącego Wydziału Duszpasterskiego. Do jego kompetencji należały sprawy duszpasterstwa ogólnego i sakramentalne, sprawy rodzinne, charytatywne, misyjne i zakonne. W ramach prac Konferencji Episkopatu Polski był m.in. członkiem Komisji ds. Misji i ds. Zakonnych. 14 sierpnia 2009 roku papież Benedykt XVI przyjął jego rezygnację z obowiązków biskupa pomocniczego diecezji opolskiej.

>>Pełny biogram na stronie diecezji

diec. opolska/ BP KEP

Zobacz też: >>Nagrania audio na stronie Radia Doxa

Zdjęcie ilustracyjne: Kuria Diecezjalna w Opolu/ www.diecezja.opole.pl

NO COMMENTS