(Polski) Życzenia Przewodniczącego Episkopatu dla nowego biskupa pomocniczego diecezji elbląskiej Wojciecha Skibickiego

06-04-2019
764

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Aby każdy dzień był okazją do odkrywania mocy i miłości Bożej, dzięki którym kwestie przerastające ludzkie siły i ludzkie możliwości, stają się miejscem objawienia chwały i mądrości Bożej – napisał w życzeniach skierowanych do nowego biskupa pomocniczego diecezji elbląskiej Wojciecha Skibickiego przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański.

Święcenia biskupie miały miejsce w sobotę 6 kwietnia w katedrze św. Mikołaja w Elblągu. Głównym szafarzem był biskup elbląski Jacek Jezierski, współkonsekratorami – abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce oraz abp Józef Górzyński, metropolita warmiński.

Publikujemy treść życzeń:

Warszawa, dnia 6 kwietnia 2019 roku

Ekscelencjo,
Najdostojniejszy Księże Biskupie,

w imieniu wiernych i pasterzy Kościoła w Polsce chciałbym złożyć serdeczne życzenia z okazji przyjęcia sakry biskupiej.

Dzisiejsza uroczystość ważna jest nie tylko dla Diecezji Elbląskiej, ale i dla całego Kościoła w naszej ojczyźnie. Dzięki konferencji episkopatu, biskupi z różnych miast i różnych regionów tworzą jedną dziedzictwo. Razem oni wsłuchują się w głos Ducha Bożego, który nieustannie woła do swojego Kościoła, razem rozpoznają znaki czasu, razem stają naprzeciw wyzwań, które niesie codzienność, razem szukają i realizują wolę Bożą, razem głoszą Ewangelię nadziei, razem stają się świadkami i pośrednikami miłosiernej miłości Bożej, razem idą drogą Chrystusowego krzyża, razem umierają i zmartwychwstają.

Choć ogrom spraw do podjęcia, problemów do rozwiązania może wprowadzać w zakłopotanie, stał się dziś Ksiądz Biskup w sposób szczególny częścią tej wielkiej tradycji świętych biskupów i gorliwych pasterzy, którzy w swoim czasie stawali wobec podobnych wyzwań – biskupa Jordana, św. Wojciecha, św. Stanisława, św. Jana Sebastiana Pelczara, Sługę Bożego Stefana kard. Wyszyńskiego, czy św. Jana Pawła II. Niech dzisiejsza uroczystość będzie sposobnością, do odnowienia z nimi bliskiej relacji, szukając w nich codziennie orędowników i przewodników w sprawowaniu biskupiego posługiwania.

Życzę więc Księdzu Biskupowi, aby każdy był dla Waszej Ekscelencji okazją do odkrywania mocy i miłości Bożej, dzięki którym kwestie przerastające ludzkie siły i ludzkie możliwości, stają się miejscem objawienia chwały i mądrości Bożej.

Łącząc wyrazy szacunku, przesyłam braterskie pozdrowienia w Chrystusie,

Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

___________________
Jego Ekscelencja
Ks. Bp Wojciech SKIBICKI
Biskup pomocniczy Diecezji Elbląskiej