(Polski) Życzenia Przewodniczącego Episkopatu z okazji jubileuszu bp. Antoniego Dydycza

10-06-2019
1691

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Życzenia i gratulacje bp. Antoniemu Pacyfikowi Dydyczowi, biskupowi seniorowi diecezji drohiczyńskiej, z okazji 25. rocznicy przyjęcia sakry biskupiej przesłał w imieniu Konferencji Episkopatu Polski jej przewodniczący abp Stanisław Gądecki. List został odczytany podczas Mszy św. jubileuszowej w katedrze drohiczyńskiej 10 czerwca.

“Kościół w Polsce chciałby wyrazić wdzięczność i uznanie za życie i pasterską posługę Waszej Ekscelencji jako biskupa drohiczyńskiego” – napisał abp Gądecki w liście gratulacyjnym do bp. Dydycza. Podkreślił, że jubilat pełnił posługę biskupa drohiczyńskiego od 1994 roku. “Był to czas owocnej, wytrwałej, roztropnej i pełnej poświęcenia pracy na rzecz – powierzonemu swojej pasterskiej pieczy – Ludowi Bożemu” – napisał Przewodniczący Episkopatu.

Abp Gądecki przywołał zawołanie biskupie bp. Dydycza, którym są słowa «Lud Twój – dziedzictwem Twoim» oraz działania, jakie podejmował w diecezji drohiczyńskiej. Wśród nich zwrócił uwagę m.in. na zwołanie i przeprowadzenie I Synodu Diecezji Drohiczyńskiej, utworzenie Domu św. Antoniego dla księży emerytów oraz erygowanie Muzeum Diecezjalnego, powołanie do życia Domu Miłosierdzia i rozbudowę gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie, a także ustanowienie diecezjalnych ruchów i stowarzyszeń katolickich. “Przyczynił się Ksiądz Biskup do utworzenia Drohiczyńskiego Towarzystwa Naukowego, Inicjatywy Antynarkotykowej i Młodzieżowego Ośrodka Ekumenicznego” – przypomniał w liście abp Gądecki.

Przewodniczący Episkopatu podkreślił też zasługi bp. Dydycza w ramach struktur Konferencji Episkopatu Polski, gdzie pełni on do dziś  funkcję przewodniczącego Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie. “Ponadto, pełnił Ksiądz Biskup funkcję wiceprzewodniczącego Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, był przewodniczącym Komisji ds. Trzeźwości, a później Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości, członkiem Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Litwy oraz Komisji Mieszanej: Biskupi – Wyżsi Przełożeni Zakonni” – wymienił abp Gądecki.

Przypomniał również jego posługę przed przyjęciem sakry biskupiej, m.in. funkcję gwardiana klasztoru kapucynów w Białej Podlaskiej, przełożonego warszawskiej prowincji kapucynów, przewodniczącego Konsulty Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce, a także  posługę w innych gremiach. Przypomniał, że bezpośrednio przed nominacją biskupią bp Dydycz pracował w Rzymie jako generalny definitor zakonu, “zajmując się sprawami zakonnymi w krajach socjalistycznych oraz pełniąc posługę delegata zakonu ds. sanktuarium w Loreto oraz uczestnicząc w 1991 roku w Synodzie Biskupów w Rzymie”.

“Pełne serca i mądrości zaangażowanie Księdza Biskupa zostało docenione przez liczne państwowe i pozarządowe gremia” – napisał abp Gądecki, wymieniając odznaczenie Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski przyznawanym przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

‘Największą jednak nagrodą – w wymiarze doczesnym – jest szacunek, sympatia i miłość wiernych, którym przez modlitwę, duchowe wsparcie i dobre słowo służy Ksiądz Biskup – już jako biskup senior diecezji drohiczyńskiej – po dziś dzień” – napisał Przewodniczący Episkopatu.

Na zakończenie listu powierzył Jubilata wstawiennictwu Maryi oraz św. Franciszka z Asyżu i zapewnił o modlitwie.

Bp Antoni Pacyfik Dydycz przyjął święcenia biskupie z rąk abp. Józefa Kowalczyka, nuncjusza Apostolskiego w Polsce 10 lipca 1994 roku. Tego samego dnia odbył ingres do katedry drohiczyńskiej. Współkonsekratorami byli: abp Stanisław Szymecki – ówczesny metropolita białostocki i abp Franciszek Gioia OFMCap. z Rzymu – sekretarz Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżnych. 24 lipca 1994 roku miał miejsce ingres do konkatedry w Sokołowie Podlaskim.

BP KEP

Publikujemy pełny tekst listu:

Warszawa, dnia 10 czerwca 2019 roku
SEP – D/ 4.2.1.1-74

Ekscelencjo,
Najdostojniejszy Księże Biskupie,

W imieniu Konferencji Episkopatu Polski składam serdeczne życzenia i gratulacje z okazji 25. rocznicy przyjęcia sakry biskupiej.

Przy tej wspaniałej okazji, Kościół w Polsce chciałby wyrazić wdzięczność i uznanie za życie i pasterską posługę Waszej Ekscelencji jako biskupa drohiczyńskiego, którym – z nieprzewidywalnych zrządzeń Bożej Opatrzności i z woli papieża św. Jana Pawła II – został Ksiądz Biskup w 1994 roku.

Od tego momentu mija już ćwierć wieku. Był to czas owocnej, wytrwałej, roztropnej i pełnej poświęcenia pracy na rzecz – powierzonemu swojej pasterskiej pieczy – Ludowi Bożemu. Świadomość, że Bogu miły Lud diecezji drohiczyńskiej jest Bożym dziedzictwem i Jego własnością wyraziła się nie tylko w zawołaniu biskupim «Lud Twój – dziedzictwem Twoim», ale i w miłości z jaką przez minione lata Ksiądz Biskup jemu służył.

Z wielu inicjatyw, niech mi będzie wolno wymienić nieliczne, tj. zwołanie i przeprowadzenie I Synodu Diecezji Drohiczyńskiej, utworzenie Domu św. Antoniego dla księży emerytów oraz erygowanie Muzeum Diecezjalnego, powołanie do życia Domu Miłosierdzia i rozbudowa gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie. Ustanowienie diecezjalnych ruchów i stowarzyszeń katolickich, takich jak Akcja Katolicka, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Apostolat Maryjny, Ruch Rodzin Nazaretańskich, czy maryjną wspólnotę Armata Bianca. Przyczynił się Ksiądz Biskup do utworzenia Drohiczyńskiego Towarzystwa Naukowego, Inicjatywy Antynarkotykowej i Młodzieżowego Ośrodka Ekumenicznego.

Zaangażowanie pasterskie Księdza Biskupa przekracza jednak daleko granice Kościoła drohiczyńskiego. W ramach struktur episkopatu objął Ksiądz Biskup funkcję przewodniczącego Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie – którym kieruje Ekscelencja do dziś. Ponadto, pełnił Ksiądz Biskup funkcję wiceprzewodniczącego Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, był przewodniczącym Komisji ds. Trzeźwości, a później Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości, członkiem Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Litwy oraz Komisji Mieszanej: Biskupi – Wyżsi Przełożeni Zakonni.

Boża Opatrzność przygotowywała Waszą Ekscelencję, do tej pasterskiej pracy jeszcze przed przyjęciem sakry biskupiej, poprzez pełnienie funkcji gwardiana klasztoru kapucynów w Białej Podlaskiej, przełożonego warszawskiej prowincji kapucynów, dalej – poprzez członkostwo, a później przez przewodniczenie Konsulcie Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce. Był Ksiądz Biskup również członkiem komisji ds. świeckich, członkiem duszpasterstwa ogólnego oraz przewodniczącym Konferencji Przełożonych Franciszkańskich. Bezpośrednio przed nominacją biskupią pracował Ekscelencja w Rzymie jako generalny definitor zakonu, zajmując się sprawami zakonnymi w krajach socjalistycznych oraz pełniąc posługę delegata zakonu ds. sanktuarium w Loreto oraz uczestnicząc w 1991 roku w Synodzie Biskupów w Rzymie.

                Pełne serca i mądrości zaangażowanie Księdza Biskupa zostało docenione przez liczne państwowe i pozarządowe gremia. Za wytrwałą pracę na rzecz polskiej rodziny został Ksiądz Biskup odznaczony przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

Największą jednak nagrodą – w wymiarze doczesnym – jest szacunek, sympatia i miłość wiernych, którym przez modlitwę, duchowe wsparcie i dobre słowo służy Ksiądz Biskup – już jako biskup senior diecezji drohiczyńskiej – po dziś dzień.

                Przez wstawiennictwo naszej Matki – Pani Jasnogórskiej – Królowej Polski oraz św. Franciszka z Asyżu dalsze życie i posługę Ekscelencji Bogu powierzam, przesyłając dar modlitwy i braterskie pozdrowienia w Chrystusie,

+Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

___________________

Jego Ekscelencja
Bp Antoni Pacyfik DYDYCZ
Biskup senior Diecezji Drohiczyńskiej