Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Radość Diecezji Legnickiej jest radością całego Kościoła, który jest w Polsce – napisał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w liście z gratulacjami dla bp. Piotra Wawrzynka, nowego biskupa pomocniczego diecezji legnickiej, który 15 kwietnia przyjął sakrę biskupią. 

“Biskup to ten, który ukazuje światu, że człowiek narodził się z miłości Boga, jego aktywność osobista i społeczna winna być głoszeniem chwały Boga, a najważniejszy życiowy cel, to zjednoczenie z Bogiem. Niech wierni znajdą w Ekscelencji pasterza, który głosić im będzie jedyną Prawdę, a Chrystus niech znajdzie w Tobie oddanego i wiernego sługę Prawdy” – napisał abp Gądecki w życzeniach dla nowego biskupa.

Publikujemy pełny tekst listu:

Warszawa, dnia 15 kwietnia 2023 roku

Ekscelencjo,
Najdostojniejszy Księże Biskupie,

w imieniu Konferencji Episkopatu Polski, pragnę złożyć Księdzu Biskupowi jak najserdeczniejsze życzenia z okazji przyjęcia sakry biskupiej. Radość Diecezji Legnickiej jest radością całego Kościoła, który jest w Polsce.

W soborowym Dekrecie o pasterskich zadaniach biskupów w Kościele Christus Dominus czytamy: «w spełnianiu swego obowiązku nauczania niech [biskupi] obwieszczają ludziom Ewangelię Chrystusową – co wysuwa się na czoło wśród zasadniczych zadań biskupich – nawołując ich w mocy Ducha do wiary lub umacniając ich w żywej wierze. Niech ich zapoznają z całością tajemnicy Chrystusowej, czyli z tymi prawdami, których nieznajomość jest nieznajomością Chrystusa, a nadto z objawioną przez Boga drogą do oddawania Mu czci, a tym samym do osiągnięcia wiecznej szczęśliwości».

Nauczanie to obok prowadzenia i uświęcania jedno trzech zadań biskupiej posługi w Kościele. To nie tylko przekazywanie nauki apostolskiej o wydarzeniu zbawczym, które dokonało się przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie, to dawanie światu samego Boga, który przychodzi do człowieka jako Prawda, prowadząca do życia. W świecie wypełnionym relatywizmem i nieprawdą człowiek gubi sens swojego istnienia, świadomość swojej godności i cel, ku któremu dąży, czyniąc swoje życie pustym i smutnym. Biskup to ten, który ukazuje światu, że człowiek narodził się z miłości Boga, jego aktywność osobista i społeczna winna być głoszeniem chwały Boga, a najważniejszy życiowy cel, to zjednoczenie z Bogiem. Niech wierni znajdą w Ekscelencji pasterza, który głosić im będzie jedyną Prawdę, a Chrystus niech znajdzie w Tobie oddanego i wiernego sługę Prawdy.

Życie i posługę Waszej Ekscelencji powierzam Pani Jasnogórskiej, Królowej Polski.

Z wyrazami szacunku, przesyłam braterskie pozdrowienia w Chrystusie,

✠ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski  

___________________
Jego Ekscelencja
Biskup Piotr WAWRZYNEK
Biskup Pomocniczy Diecezji Legnickiej

NO COMMENTS