Boże Ciało to czas publicznego wyznania wiary w obecność Chrystusa pod postacią hostii białej. Wiele osób przystępuje do Komunii Świętej i uczestniczy w barwnych procesjach.

W tym czasie w homiliach księża biskupi zaznaczyli ważne wyzwania stojące przed nami. Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki podkreślił, że jesteśmy integralną częścią dziejów, i podobnie jak nasi przodkowie tak i my chcemy przekazywać dalej tę wiarę, „aby świat uwierzył”. Prymas Polski abp Wojciech Polak zapytał: czy idąc za Jezusem żyjesz jak On? W Warszawie kard. Kazimierz Nycz powiedział: „Jesteśmy Kościołem, który jest z wszystkimi i dla wszystkich ludzi dobrej woli”. Zaznaczył również, że Chrystusa, ma twarz męża, żony, przyjaciela lub kolegi z pracy, człowieka bezdomnego, uchodźcy, odrzuconego, potrzebującego naszej pomocy”. W Krakowie abp Marek Jędraszewski podkreślił, że każde dziecko ma prawo do życia, także dziecko nienarodzone. Przypomniał również o potrzebie rodzinnego odpoczynku w niedzielę w myśl słów: „Niedziela Boża i nasza”. Księża Biskupi w całym kraju podkreślili bliskość Boga do człowieka, której wyrazem jest Eucharystia – Bóg z nami.

>>Więcej relacji z homilii biskupów polskich

W Boże Ciało rozpoczęła się także akcja na Twitterze i Facebooku polegająca na umieszczaniu zdjęć z procesji Bożego Ciała. Setki zdjęć z całej Polski zostały oznaczone hasztagiem #Procesja. Można je zobaczyć w Internecie, m.in. na profilu Twitterowym @EpiskopatNews. Zdjęcia umieszczane są także podczas Oktawy Bożego Ciała, w więc do 22 czerwca. Zapraszamy także do odwiedzenia stron diecezjalnych, parafialnych, prasowych, radiowych i telewizyjnych, gdzie są relacje z Bożego Ciała.

Wypowiedź Rzecznika KEP (audio):

Fot. ilustracyjne: Krzysztof Świertok / Jasna Góra

xpra (BP KEP)