W sobotę 23 stycznia w katedrze greckokatolickiej w Olsztynie odbędą się święcenia biskupie ks. dra Arkadiusza Trochanowskiego – pierwszego ordynariusza eparchii olsztyńsko-gdańskiej, utworzonej przez papieża Franciszka 25 listopada 2020 r.

Uroczystości rozpoczną się w piątek 22 stycznia 2021 obrzędem „najmenuwannia” – odczytaniem dekretu mianowania nowego biskupa oraz złożeniem przez niego wyznania wiary i przysięgi wierności.

Pontyfikalnej Boskiej Liturgii z obrzędem święceń, która rozpocznie się w najbliższą sobotę o godzinie 10.00, przewodniczyć będzie Patriarcha Swiatosław, który będzie zarazem głównym konsekratorem nowego biskupa. Współkonsekratorami będą metropolita przemysko-warszawski abp Eugeniusz Popowicz oraz ordynariusz eparchii wrocławsko-koszalińskiej bp Włodzimierz Juszczak OSBM.

W związku z ograniczeniami sanitarnymi w uroczystości weźmie udział jedynie niewielka liczba zaproszonych gości. Msza święta wraz z obrzędem chirotonii biskupiej transmitowana będzie przez Telewizję Polską – kanały regionalne: TVP3 Olsztyn, Gdańsk, Szczecin, Gorzów Wielkopolski, Rzeszów i Wrocław, jak również na kanale YouTube parafii greckokatolickiej w Olsztynie (Parafia Greckokatolicka Pokrowa Matki Bożej w Olsztynie).

ks. Mateusz Demeniuk/BP KEP