23 grudnia w Józefowie odbyła się wigilia dla przyjaciół Caritas przebywających w Ośrodku dla Cudzoziemców w Lininie. Wolontariusze Caritas Polska wspólnie z Jezuickim Centrum Społecznym, Wspólnotą św. Jana Apostoła oraz Dunaj Instytut Dialogu zaprosili do stołu rodziny z Afganistanu i Czeczeni.

Wolontariusze Caritas Polska przez ostatnie pół roku odwiedzali regularnie podopiecznych w Lininie. Takiego spotkania nie mogło zabraknąć również z okazji Świąt Bożego Narodzenia.

– Rozpoczęliśmy wyjazdy do Linina, aby stworzyć okazję do spotkania. W każdy czwartek lub niedzielę odwiedzamy dzieci i młodzież, które tam przebywają. Chcemy ich poznać, abyśmy nie mówili o tym, że w ośrodku są uchodźcy, ale widzieli w nich konkretne osoby. Organizujemy wspólne mecze, międzynarodowe gotowanie, malowanie, warsztaty taneczne. W świątecznym czasie chcieliśmy zaprosić naszych przyjaciół na polską wigilią– mówi o. Cordian Szwarc OFM, Zastępca Dyrektora Caritas Polska.

Zgodnie z polską tradycją podczas wieczoru nie zabrakło dwunastu potraw, wspólnego kolędowania czy prezentów przygotowanych przez partnerów Caritas Polska. Na stołach zapłonęły świece Caritas. Nawiązując do narodzin Jezusa Chrystusa w stajence, spotkanie odbyło się w pięknie przystrojonej stodole, przy ciepłym ognisku, dzięki życzliwości franciszkanów z Józefowa. Ucztę w postaci tradycyjnych wigilijnych potraw przygotowywali wolontariusze, z wielkim udziałem grupy „Zupa na Granicę”, natomiast kolędnicy ze wspólnoty św. Jana grali i śpiewali gościom, angażując ich w zabawy i dostarczając ogromnej radości.

– Chcemy przypomnieć, że każdy człowiek jest bardzo ważny. To czas otwierania naszego serca na to, co jak powiedział Papież Franciszek jest inne, na to co do tej pory było dalekie, a dzisiaj jest bliskie – dodaje br. Cordian Szwarc.

Więcej o działaniach Caritas Polska na rzecz migrantów i uchodźców na stronie caritas.pl/migranci.

Caritas Polska

Fot. Caritas Polska