Tradycyjna pielgrzymka kobiet i dziewcząt do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich odbędzie się w tym roku w niedzielę, 20 sierpnia.

Zaproszenie do udziału w tej dorocznej uroczystości skierował do diecezjan abp Adrian Galbas. Zostało ono odczytane w parafiach archidiecezji katowickiej w minioną niedzielę. „Oczywiście pierwszymi zaproszonymi są kobiety, bo to przede wszystkim ich dzień, ale zapraszam wszystkich: każdą i każdego” – zaznaczył metropolita katowicki.

Hasłem tegorocznej pielgrzymki będą słowa z Ewangelii według św. Łukasza: „Błogosławiona, która uwierzyła”. „Tak kiedyś pozdrowiła Maryję Elżbieta i tak chcemy pozdrowić Ją my, podziwiając Jej ufność, i prosić – przez Jej wstawiennictwo – o żywą, serdeczną i mężną wiarę dla nas, naszych najbliższych, dla całego Kościoła i świata” – czytamy w zaproszeniu.

Abp Galbas zapowiedział, że uczestnicy pielgrzymki będą się także modlić się o pokój „w nas i wokół nas”. „Przyjmujemy tę intencję jako jedną z najważniejszych na nasze dni” – podkreślił.

Metropolita katowicki przypomniał słowa soborowej Konstytucji dogmatycznej o Kościele, która mówi, że Maryja opiekuje się nami, „pielgrzymującymi jeszcze i narażonymi na trudy i niebezpieczeństwa” i stwierdził, że z pewnością wymodli nam potrzebne łaski i dary.

„Przyjdźcie więc lub przyjedźcie. Bardzo Was zapraszam i na Was czekam. Tych zaś, którym zdrowie lub obowiązki nie pozwolą być osobiście w Piekarach, proszę o uczestnictwo w pielgrzymce poprzez media i o łączność duchową” – zachęcił abp Galbas.

Program pielgrzymki

8.00 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP,

8.30 – Modlitwa różańcowa,

9.30 – procesja z obrazem Matki Bożej Piekarskiej na Kalwarię. Powitanie pielgrzymów. Słowo abp. Adriana Galbasa, metropolity katowickiego,

11.00 – Msza święta pod przewodnictwem i z homilią biskupa polowego Wojska Polskiego Wiesława Lechowicza.

13.45 – Godzina ewangelizacyjna ze słowem biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego,

15.00 – Nieszpory pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji opolskiej Waldemara Musioła,

16.00 – Procesja do bazyliki piekarskiej. Zakończenie pielgrzymki

Archidiecezja Katowicka

Fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Katowickiej