Papież Franciszek podniósł do tytułu i godności bazyliki mniejszej sanktuarium Świętego Józefa w Poznaniu. Abp Stanisław Gądecki 19 marca o godz. 13.00 będzie przewodniczył uroczystości ogłoszenia nowej bazyliki. Uroczystość będzie transmitowana przez Radio Emaus.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski weźmie udział we mszy św. w nowej bazylice – kościele karmelitów bosych na poznańskim Wzgórzu Świętego Wojciecha, podczas której zostanie odczytany papieski dekret przyznający ten tytuł.

„Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, na mocy szczególnych pełnomocnictw udzielonych przez Ojca Świętego Franciszka, podnosi do tytułu i godności Bazyliki Mniejszej sanktuarium w mieście Poznaniu poświęcone Bogu ku czci Świętego Józefa, nadając mu bardzo chętnie wszystkie prawa i przywileje liturgiczne przysługujące mu zgodnie ze zwyczajem” – czytamy w dekrecie Stolicy Apostolskiej.

Kościół karmelitów bosych w Poznaniu jest najstarszą w Polsce świątynią pod wezwaniem św. Józefa. Karmelici przybyli do Poznania w 1618 r. Pod koniec XVII wieku na miejscu pierwotnego kościoła ukończono budowę okazałej barokowej świątyni, w której wierni modlą się do dziś.

Spisywana od XVII wieku kronika konwentu potwierdza liczne przypadki łask otrzymywanych za wstawiennictwem św. Józefa. W 2014 r. abp Gądecki dokonał koronacji otaczanego czcią wiernych wizerunku Oblubieńca NMP. Podczas okolicznościowej peregrynacji kopia wizerunku świętego odwiedziła już większość parafii archidiecezji poznańskiej.

Kościół w Poznaniu jest pierwszą w Polsce karmelitańską bazyliką mniejszą. Tytuł ten nadaje się kościołom odznaczającym się znaczną wartością zabytkową i dużym znaczeniem w życiu religijnym wspólnoty chrześcijańskiej.

W archidiecezji poznańskiej tytuł bazyliki mniejszej nosi katedra i fara w Poznaniu, sanktuarium maryjne na Świętej Górze w Gostyniu, oraz kolegiaty w Lesznie i Szamotułach.

ms / Poznań (KAI)/BP KEP

Fot. ilustracyjne: FB Sanktuarium św. Józefa w Poznaniu