Przewodniczący Episkopatu na uroczystościach z okazji 125-lecia Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii

0
1394

Polska Misja Katolicka w Anglii i Walii istnieje od 125 lat. Mszy Świętej dziękczynnej przewodniczył będzie abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Uroczystości odbędą się 26 i 27 października br.  w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej i św. Kazimierza w Londynie.

Polska Misja Katolicka w Anglii i Walii powstała w 1894 roku. Wówczas to bł. Franciszka Siedliska, fundatorka Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek, przyjechała do Londynu i założyła z pomocą dwóch towarzyszących jej sióstr pierwszą polską szkółkę sobotnią. W 1905 roku Polacy wydzierżawili dom, w którym urządzono kaplicę, mieszkanie dla rektora oraz bibliotekę i szkółkę sobotnią. W czasie I wojny światowej przy Misji powstały towarzystwa dobroczynno-religijne. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości ich działalność jednak zamarła, ponieważ część Polaków opuściło Anglię, by wrócić do ojczyzny.

W 1928 roku został zakupiony na potrzeby Polskiej Misji Katolickiej budynek kościoła przy Devonia Road. Jego poświęcenia dokonał w 1930 roku Prymas Polski August Hlond. To właśnie w tej świątyni odbędą się uroczystości jubileuszowe, którym przewodniczył będzie przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki.

BP KEP

BRAK KOMENTARZY