W Krakowie-Łagiewnikach rozpoczęło się spotkanie Dyrektorów Wydziałów Duszpasterskich

0
250

W Domu Duszpasterskim przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach rozpoczęło się trzydniowe spotkanie Dyrektorów Wydziałów Duszpasterskich, zorganizowane przez Komisję Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski oraz Archidiecezję Krakowską.

Obrady prowadzi bp Andrzej Czaja, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP. Zgromadzonych z 35 diecezji Dyrektorów Referatów Duszpasterskich przywitał abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, oraz dr Zbigniew Bielas, kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.
Abp Jędraszewski zwrócił w swoim przemówieniu uwagę na problem laicyzacji i katechizacji młodzieży wskazując na specyfikę regionalną i diecezjalną. Zaznaczył, że niedobre byłyby regulacje prawne obejmujące całą Polskę, nieuwzględniające sytuacji w poszczególnych diecezjach. W tym kontekście zauważył, że w południowej i wschodniej Polsce 90 proc. dzieci uczęszcza na lekcje religii w szkole, a co za tym idzie, w tych szkołach pracują liczni katecheci – księża, siostry zakonne i świeccy, którym grozi bezrobocie. „Wielkie i skomplikowane sprawy, które wymagają wielkiej wrażliwości i bardzo mądrego spojrzenia” – stwierdził metropolita krakowski.
Bp Czaja przedstawił tematykę spotkania, jak i zamysł oraz kontekst przygotowywanego nowego Programu Duszpasterskiego Kościoła w Polsce. Prelekcję pt. „Misyjne Nawrócenie Parafii” wygłosił bp Artur Ważny oraz ks. Artur Sepioło z Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji.
Wieczór zakończyła wspólna adoracja Najświętszego Sakramentu w kaplicy pw. św. Siostry Faustyny Kowalskiej.

Komisja Duszpasterstwa KEP / diecezja.pl / BP KEP

Fot. ks. Paweł Chyla

 

BRAK KOMENTARZY