18 lipca – święcenia biskupie arcybiskupa nominata Henryka Jagodzińskiego

0
1195

Święcenia biskupie Arcybiskupa Nominata Henryka Jagodzińskiego, mianowanego przez papieża Franciszka 3 maja 2020 r. Nuncjuszem Apostolskim w Ghanie, odbędą się w sobotę, 18 lipca 2020 r. o godz. 11.00 w Bazylice Katedralnej w Kielcach.

Głównym konsekratorem będzie abp Jan Romeo Pawłowski – delegat ds. nuncjatur w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej. Współkonsekratorami będą abp Salvatore Pennacchio – Nuncjusz Apostolski w Polsce oraz Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

Święcenia biskupie będą transmitowane w TV Trwam a także na antenie Diecezjalnego Radia eM Kielce i na www.em.kielce.pl.

Transmisja:

Zobacz też:
>> Komunikat Biskupa Kieleckiego – Zaproszenie na święcenia biskupie i prośbą o modlitwę

>> Komunikat Biskupa Kieleckiego o mianowaniu ks. Henryka Jagodzińskiego Arcybiskupem i Nuncjuszem Apostolskim w Ghanie

>> „Aż po krańce świata” – rozmowa z abp. Henrykiem Jagodzińskim

>> Abp Henryk Jagodziński gościem Radia eM

>> Wyzwaniem w Ghanie będzie ekumenizm

_______________

Ks. Henryk Mieczysław Jagodziński urodził się 1 stycznia 1969 r. w Małogoszczu k. Kielc. Święcenia prezbiteratu przyjął w Kielcach 3 czerwca 1995 z rąk bp. Kazimierza Ryczana. Po dwuletniej pracy jako wikariusz w Busku-Zdroju, od 1997 r. przebywał w Rzymie, gdzie studiował prawo kanoniczne na uniwersytecie Santa Croce, zakończone doktoratem oraz w Szkole Dyplomacji Watykańskiej. Jest doktorem prawa kanonicznego.

Rozpoczął służbę dyplomatyczną Stolicy Apostolskiej 1 lipca 2001 r. Był sekretarzem nuncjatur: na Białorusi (2001-2005) i w Chorwacji (2005-2008). W 2008 r. rozpoczął pracę w Sekcji ds. Relacji z Państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej, następnie w Nuncjaturze Apostolskiej w Delhi. Pracował także w placówkach dyplomatycznych w Bośni i Hercegowinie.

Zna języki obce: włoski, francuski, angielski, chorwacki, rosyjski, hiszpański. Jego pasją jest pisanie książek. Obecnie przygotowuje publikację – zbiór opowiadań dotyczący peryferii miast europejskich.

Ks. Henryk Jagodziński jest autorem kilku książek, m.in.: „Na przedmurzu chrześcijaństwa: błogosławiony kardynał Alojzije Stepinac i Chorwacja”, (Jedność 2009); „By łamać chleb i składać dziękczynienie: kapłaństwo w pismach niektórych Ojców Apostolskich”,(Jedność 2010); „Wiara kapłana” (Petrus 2014).

Za: Diecezja Kielecka

>>https://www.diecezja.kielce.pl/18-lipca-swiecenia-biskupie

BRAK KOMENTARZY