(Polski) 18 lipca – święcenia biskupie arcybiskupa nominata Henryka Jagodzińskiego

0
1194

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Święcenia biskupie Arcybiskupa Nominata Henryka Jagodzińskiego, mianowanego przez papieża Franciszka 3 maja 2020 r. Nuncjuszem Apostolskim w Ghanie, odbędą się w sobotę, 18 lipca 2020 r. o godz. 11.00 w Bazylice Katedralnej w Kielcach.

Głównym konsekratorem będzie abp Jan Romeo Pawłowski – delegat ds. nuncjatur w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej. Współkonsekratorami będą abp Salvatore Pennacchio – Nuncjusz Apostolski w Polsce oraz Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

Święcenia biskupie będą transmitowane w TV Trwam a także na antenie Diecezjalnego Radia eM Kielce i na www.em.kielce.pl.

Transmisja:

Zobacz też:
>> Komunikat Biskupa Kieleckiego – Zaproszenie na święcenia biskupie i prośbą o modlitwę

>> Komunikat Biskupa Kieleckiego o mianowaniu ks. Henryka Jagodzińskiego Arcybiskupem i Nuncjuszem Apostolskim w Ghanie

>> “Aż po krańce świata” – rozmowa z abp. Henrykiem Jagodzińskim

>> Abp Henryk Jagodziński gościem Radia eM

>> Wyzwaniem w Ghanie będzie ekumenizm

_______________

Ks. Henryk Mieczysław Jagodziński urodził się 1 stycznia 1969 r. w Małogoszczu k. Kielc. Święcenia prezbiteratu przyjął w Kielcach 3 czerwca 1995 z rąk bp. Kazimierza Ryczana. Po dwuletniej pracy jako wikariusz w Busku-Zdroju, od 1997 r. przebywał w Rzymie, gdzie studiował prawo kanoniczne na uniwersytecie Santa Croce, zakończone doktoratem oraz w Szkole Dyplomacji Watykańskiej. Jest doktorem prawa kanonicznego.

Rozpoczął służbę dyplomatyczną Stolicy Apostolskiej 1 lipca 2001 r. Był sekretarzem nuncjatur: na Białorusi (2001-2005) i w Chorwacji (2005-2008). W 2008 r. rozpoczął pracę w Sekcji ds. Relacji z Państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej, następnie w Nuncjaturze Apostolskiej w Delhi. Pracował także w placówkach dyplomatycznych w Bośni i Hercegowinie.

Zna języki obce: włoski, francuski, angielski, chorwacki, rosyjski, hiszpański. Jego pasją jest pisanie książek. Obecnie przygotowuje publikację – zbiór opowiadań dotyczący peryferii miast europejskich.

Ks. Henryk Jagodziński jest autorem kilku książek, m.in.: „Na przedmurzu chrześcijaństwa: błogosławiony kardynał Alojzije Stepinac i Chorwacja”, (Jedność 2009); „By łamać chleb i składać dziękczynienie: kapłaństwo w pismach niektórych Ojców Apostolskich”,(Jedność 2010); „Wiara kapłana” (Petrus 2014).

Za: Diecezja Kielecka

>>https://www.diecezja.kielce.pl/18-lipca-swiecenia-biskupie

NO COMMENTS