Dziękowaliśmy Panu Bogu za dar, który nam dał w tym miejscu – powiedział abp Eugeniusz Popowicz, metropolita przemysko-warszawski Kościoła Greckokatolickiego w Polsce po Mszy św. na rozpoczęcie konferencji naukowej z okazji 300. rocznicy Synodu Zamojskiego. Eucharystia miała miejsce w katedrze zamojskiej – miejscu, które gościło uczestników Synodu 300 lat temu.

Abp Popowicz podkreślił, że Synod Zamojski wniósł „wielki wkład w rozwój duchowości,  kultury i historii Rzeczypospolitej”. Metropolita przemysko-warszawski koncelebrował Mszę św. pod przewodnictwem biskupa zamojsko-lubaczowskiego Kościoła Rzymskokatolickiego Mariana Rojka, a następnie wziął udział w konferencji naukowej w zamojskim ratuszu poświęconej Synodowi. Jak powiedział abp Popowicz, konferencja miała na celu ocenę tego wydarzenia z perspektywy czasu i na podstawie dostępnych dokumentów.

„Konferencja chciała ocenić to, co nasi przodkowie uczynili na tej ziemi. A czynili to dla dobra Kościoła i ludu Bożego, który tutaj mieszkał i był częścią Rzeczpospolitej Obojga Narodów, a więc Białorusinów – Rusinów jak tutaj mówiono – i Polaków” – powiedział.

17 września 2020 roku minęło trzysta lat od zakończenia Synodu Zamojskiego, który odbył się od 26 sierpnia do 17 września 1720 roku w Zamościu i odegrał wielką rolę zarówno w dziejach Kościoła greckokatolickiego, jak i w historii Polski.

BP KEP

Zdjęcia: ks. Bogdan Stepan

BRAK KOMENTARZY