Dramat liturgiczny z Pontyfikału Płockiego emitowany przez Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku

0
1323

W Wielkim Tygodniu, Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku, będzie emitował na swojej stronie internetowej www.teatrplock.pl misterium „Mundi Conditor, luminis Auctor, sỳderum Fabricator… Dramat liturgiczny w Pontyficale Plocense I” .

Misterium zostało wystawione 22 listopada 2019 roku w płockiej Bazylice Katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP. „Pragniemy w Wielkim Tygodniu, od poniedziałku, w warunkach w jakich przyszło nam dzisiaj działać, udostępnić szerokim rzeszom katolików, zachowane na kartach Pontyfikału Płockiego z XII wieku, obrzędy jakie towarzyszyły obchodom Triduum Paschalnego w średniowieczu” poinformował dyrektor Teatru, Marek Mokrowiecki.

Pontyfikał to księga biskupa z modlitwami, formularzami liturgicznymi i przepisami obrzędowymi. Płocki Pontyfikał jest najstarszą tego typu księgą w całości zachowaną w Polsce.

Aktorzy przywrócili Tumskiemu Wzgórzu dawne misteria: pojednania pokutników z Kościołem, udramatyzowanej lektury Pasji, żałobnego orszaku, przenoszącego krucyfiks do sepulcrum czy nawiedzenia grobu przez trzy Marie i Apostołów. Czynią to po polsku, posługując się przekładem prof. Jerzego Wojtczaka-Szyszkowskiego z Uniwersytetu Warszawskiego.

Śpiewy odbywają się po łacinie i najlepiej pozwalają się wczuć w atmosferę tamtej liturgii oraz jej dramatyzacji. Wykonuje je Schola Gregoriana Silesiensis, założona we Wrocławiu przez Roberta Pożarskiego w listopadzie 1999 roku z inicjatywy Jana Andrzeja Dąbrowskiego.

teatrplock.pl / BP KEP

BRAK KOMENTARZY