Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W święto Ofiarowania Pańskiego, 2 lutego, w Kościele Powszechnym już po raz 28. obchodzony jest Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. To dzień szczególnej pamięci o osobach, które całkowicie ofiarowały swoje życie Panu Bogu. Zakonnicy, siostry zakonne i inne osoby konsekrowane odnawiają tego dnia swoje śluby, a w kościołach zbierane są datki na rzecz zakonów klauzurowych.

W swoim tegorocznym liście do osób konsekrowanych w Polsce, przewodniczący ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego Konferencji Episkopatu Polski bp Jacek Kiciński CMF napisał, że „osoby konsekrowane, naśladując Jezusa czystego, ubogiego i posłusznego, są świadkami Jego obecności pośród nas”. „Realizując wiernie swoje powołanie, czynią wszystko, by Bóg był bardziej znany i kochani” – czytamy w liście. Bp Kiciński podkreślił w nim, że w Światowy Dzień Życia Konsekrowanego „dziękujemy wraz z całym Kościołem za osoby, które ślubując rady ewangeliczne: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, przypominają nam, że Bóg jest miłością”.

List z okazji Dnia Życia Konsekrowanego

W Polsce jest obecnie ponad 29 tys. osób konsekrowanych. Ponad 15,6 tys. to siostry z tzw. czynnych zgromadzeń żeńskich. Około 10,5 tys. osób konsekrowanych to zakonnicy. W klasztorach kontemplacyjnych żyje około 1250 mniszek. Oprócz tego ponad tysiąc osób gromadzą instytuty świeckie, ok. 800 osób wybrało zaś indywidualną formę życia konsekrowanego – są to dziewice konsekrowane, wdowy i pustelnicy.

Światowy Dzień Życia Konsekrowanego zgodnie z decyzją Jana Pawła II obchodzony jest od 1997 roku. W Kościele rzymskokatolickim przypada w święto Ofiarowania Pańskiego, 2 lutego. Jego obchody, jak pisał św. Jan Paweł II w orędziu do biskupów świata z okazji pierwszego Dnia Życia Konsekrowanego, „mają pomóc całemu Kościołowi w coraz pełniejszym dostrzeganiu wartości świadectwa osób, które wybrały drogę wiernego naśladowania Chrystusa poprzez praktykowanie rad ewangelicznych; zarazem dla samych osób konsekrowanych będą właściwą okazją odnowienia przyrzeczeń oraz ożywienia uczuć, które powinny inspirować ich oddanie się Panu”.

BP KEP

Zobacz też: Przyjąć Boga w tych, którzy są w potrzebie  (relacja z konferencji prasowej, dane statystyczne)

Homilia bp. Jacka Kicińskiego podczas Mszy św. radiowej sprawowanej w intencji osób konsekrowanych (28.01.2024)