Osoby konsekrowane towarzyszą nam poprzez swoją obecność, prowokują do stawiania pytań i wskazują na perspektywę wieczności – mówił bp Jacek Kiciński CMF, przewodniczący Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego podczas Mszy św. radiowej sprawowanej w intencji osób konsekrowanych.

Bp Jacek Kiciński w niedzielę, 28 stycznia, przewodniczył Eucharystii w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie z okazji Światowego Dnia Życia Konsekrowanego. Będziemy go obchodzić w Kościele katolickim 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego.

W wygłoszonej homilii Przewodniczący Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego dziękował Bogu za dar osób konsekrowanych, za ich powołanie i misję w dzisiejszym świecie. Zwracając uwagę na potrzebę słuchania Słowa Bożego, które jest w stanie przemienić człowieka, podkreślił, że Bóg „mówi przez Słowo, wydarzenia i osoby, tymi osobami są osoby konsekrowane. Ich życie jest świadectwem miłującej obecności Boga pośród nas”.

„Jak to się dzieje, że człowiek jest w stanie zostawić wszystko […] wybiera życie zakonne: czystość, ubóstwo i posłuszeństwo, wybiera coś, co stoi w opozycji do dzisiejszego świata […] Odpowiedź jest tylko jedna: tylko ten i ta może tak uczynić, kto spotkał się z miłością Jezusa Chrystusa, tej miłości doświadczył w głębi swego serca” – mówił bp Kiciński. Dodał, że życie zakonne jest „odpowiedzią miłości ludzkiego serca na tęsknotę Boga za człowiekiem”.

Bp Kiciński podkreślił, że osoby konsekrowane „towarzyszą nam poprzez swoją obecność, prowokują swoim stylem życia do stawiania pytań dotyczących naszej ludzkiej egzystencji i wskazują w doczesności na perspektywę wieczności”. Nawiązując do liturgii Słowa, zauważył, że konsekrowani „są obecni w naszym życiu, niczym Jezus w synagodze”. „Wielu przecież dzisiaj mówi: Czego chcecie od nas, przychodzicie nas zgubić? Zostawcie nas w spokoju” – zauważył. „Osoby konsekrowane niepokoją miłością i serdecznością, […] bo są świadkami Bożej miłości w świecie. Tą miłością żyją i tą miłością dzielą się z nami” – wskazywał.

Przywołując Słowa Pisma Świętego: „Słysząc głos Pana serc nie zatwardzajcie”, bp Kiciński zachęcił do modlitwy o to, „by nie zabrakło tych, którzy będą głosem Pana, bo dzięki nim Bóg jest bardziej znany i bardziej kochany. Dzięki osobom konsekrowanym Bóg ma dostęp do każdego”.

Na zakończenie homilii zawierzył wszystkich opiece Maryi, Matki Pięknej Miłości.

BP KEP

Zdjęcie ilustracyjne: archiwum BP KEP/ flickr.com/episkopatnews

BRAK KOMENTARZY