Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W niedzielę, 20 sierpnia, odbędzie się 15. finał ogólnopolskiej akcji Caritas Tornister Pełen Uśmiechów, której celem jest wsparcie dzieci z rodzin potrzebujących. W tym roku akcją objęte zostały również dzieci z Syrii i Libanu. W sumie aż 15 tys. dzieci z Polski i z zagranicy otrzyma wyprawki szkolne.

Przygotowania do nowego roku szkolnego nierozerwalnie wiążą się z zakupem plecaków, przyborów i książek. Dla wielu polskich rodzin to wydatek przekraczający możliwości domowego budżetu.

“Tornister Pełen Uśmiechów to jedna z ważniejszych akcji Caritas Polska skierowanych do dzieci. Od jej rozpoczęcia w 2009 roku Caritas Polska oraz Caritas diecezjalne przekazały najmłodszym ponad 210 tys. skompletowanych wyprawek szkolnych. To wsparcie daje wielu dzieciom możliwość wyrównania szans edukacyjnych, tak ważnych dla ich rozwoju” — powiedział ks. dr Marcin Iżycki, Dyrektor Caritas Polska.

W szczególnie trudnej sytuacji są rodziny uchodźcze, rodziny ukraińskie, a także z ogarniętych kryzysem krajów Bliskiego Wschodu. Z tego względu od siedmiu lat Caritas obejmuje akcją również dzieci z polskich rodzin mieszkających na Wschodzie, dzieci ukraińskie, a od tego roku – również dzieci z Syrii i Libanu.

Tam, gdzie potrzeby są największe

Zapaść gospodarcza w Libanie oraz spustoszenia wywołane wieloletnią wojną i niedawnym trzęsieniem ziemi w Syrii postawiły pod znakiem zapytania możliwość powrotu do szkół dzieci z tego regionu. Obecnie ponad 2 miliony małych Syryjczyków nie uczęszcza do szkoły. Również w Libanie wiele dzieci pozostanie w domach, ponieważ część placówek edukacyjnych została zamknięta. Dla dzieci, które szczęśliwie pójdą do szkoły, problemem będzie brak plecaka, przyborów szkolnych czy książek. Trudna sytuacja ekonomiczna nie pozostawia rodzinom wyboru – skromne środki pozwalają pokryć jedynie podstawowe wydatki, takie jak zakup żywności, opłacenie czynszu czy prądu. Odpowiedzią Caritas Polska na dramatyczną sytuację w sektorze edukacji są programy pomocowe prowadzone na Bliskim Wschodzie, takie jak Rodzina Rodzinie czy Szkoła Szkole. W tym roku najmłodsi zostaną objęci także akcją Tornister Pełen Uśmiechów, w ramach której na Bliski Wschód trafi 700 kolorowych plecaków z wyprawką szkolną.

Od kilku lat, w ramach akcji Tornister Pełen Uśmiechów, Caritas wspiera także dzieci z rodzin, również polskich, mieszkających za naszą wschodnią granicą. W tym roku 2000 plecaków z wyprawką – dzięki współpracy z diecezjalnymi Caritas – pojedzie na Litwę, Białoruś i Ukrainę. Z kolei 5000 plecaków trafi do dzieci ukraińskich mieszkających w Polsce, z czego 2300 przekazanych zostanie przez Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom w Warszawie. Ponadto kilkaset dzieci z Ukrainy będzie mogło odebrać swoje wyprawki podczas tegorocznego finału akcji. W plecakach najmłodsi znajdą m.in. zeszyty, długopisy, kredki, farbki, pędzle, piórnik, plastelinę czy blok rysunkowy.

Wielki finał

Finał akcji odbędzie się 20 sierpnia w Starej Birczy koło Przemyśla. Wydarzenie poprowadzi ambasadorka programów Caritas skierowanych do dzieci, Ida Nowakowska.

“Podczas tej uroczystości dwóm tysiącom dzieci z województwa podkarpackiego zostaną przekazaną plecaki szkolne, z czego 200 wyprawek szkolnych trafi do dzieci uchodźców wojennych z Ukrainy. Jako wójt gminy Bircza, w imieniu wszystkich mieszkańców, zapraszam na to szczególne wydarzenie, które już o godzinie 10.00 rozpocznie się na stadionie w Starej Birczy” — powiedział Grzegorz Gągola, wójt gminy Bircza.

Do wzięcia udziału w tym radosnym świętowaniu gorąco zaprosił wszystkich także ks. Artur Janiec, Dyrektor Caritas Archidiecezji Przemyskiej. “W programie przewidziano wiele różnego rodzaju atrakcji dla najmłodszych, jak i całych rodzin, w tym występy orkiestry dętej, pokaz mażoretek, dmuchańce, zjeżdżalnie, animacje, stoiska kół gospodyń wiejskich i wiele innych. Punktem kulminacyjnym będzie rozdanie uczniom wyprawek szkolnych. Spotkanie zakończy się piknikiem rodzinnym, występem Mateusza Mijala i koncertem zespołu Golden Age. Dodam, że już po raz dziesiąty finał akcji organizowany jest na terenie naszej archidiecezji” — powiedział ks. Janiec.

W plecakach, które zostaną rozdane podczas finału, najmłodsi znajdą – oprócz wyprawek szkolnych – szczoteczki i pasty do zębów oraz kalendarze z naklejkami zachęcające do regularnej higieny jamy ustnej.

Ważne wsparcie

Akcja od lat odbywa się pod patronatem Pary Prezydenckiej. W tym roku podczas niedzielnego finału sześcioro dzieci otrzyma plecaki przekazane przez Andrzeja Dudę i Agatę Kornhauser-Dudę – ze specjalną dedykacją i wiecznym piórem. Takie wyjątkowe wyprawki pojadą także do Libanu, na Ukrainę i Litwę.

W tym roku w akcję zaangażował się również Rzecznik Praw Dziecka. “Chcemy, żeby dzieci miały równy start, żeby na początku roku szkolnego miały pełne plecaki, nie tylko uśmiechów, ale i przyborów szkolnych” — powiedział Mikołaj Pawlak.

Tornister Pełen Uśmiechów to przedsięwzięcie organizowane co roku dzięki wsparciu ludzi dobrej woli oraz partnerów biznesowych. “Ta pomoc jest możliwa dzięki naszym darczyńcom, dlatego dzisiaj, przed 15 finałem akcji, chcę gorąco podziękować wszystkim, którym leży na sercu dobro najmłodszych. Wielkie Bóg zapłać!” — dodał ks. Iżycki.

Akcję Tornister Pełen Uśmiechów można wesprzeć:

  • przekazując darowiznę na stronie https://caritas.pl/tpu
  • wysyłając SMS o treści TORNISTER pod numer 72052 (koszt 2,46 zł)
  • wpłacając dowolną kwotę na konto 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526 (tytuł wpłaty TORNISTER)

Caritas Polska

Foto: Caritas Polska