Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W niedzielę, 10 maja, o godz. 10.30 w katedrze na Wawelu zostanie odprawiona Msza św. ku czci św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski z udziałem przedstawicieli Konferencji Episkopatu Polski. Przewodniczyć jej będzie abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Co roku, w niedzielę przypadającą w oktawie obchodzonej 8 maja uroczystości św. Stanisława, w Krakowie ma miejsce tradycyjna procesja ulicami miasta z udziałem biskupów z całej Polski. Procesja rozpoczyna się na Wawelu i przechodzi do kościoła na Skałce, który jest uważany za miejsce śmierci św. Stanisława. Tym razem procesja nie odbędzie się ze względu na trwającą epidemię. Aby uczcić głównego patrona Polski, w niedzielę o godz. 10.30 w wawelskiej katedrze będzie koncelebrowana Msza św. Będzie jej przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Eucharystia z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski będzie transmitowana przez Program Pierwszy Telewizji Polskiej.

W środę 13 maja o godz. 19.00 Mszy św. w kościele na Skałce będzie przewodniczył zaś abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Odda on cześć relikwiom św. Stanisława i będzie się modlił w intencjach wiernych z archidiecezji krakowskiej.

Według tradycji św. Stanisław urodził się 26 lipca 1030 r. w Szczepanowie. Po studiach w Paryżu otrzymał święcenia prezbiteratu, a w roku 1072 został biskupem krakowskim. Jako gorliwy pasterz zabiegał o dobro wiernych, często odwiedzał swych kapłanów, wspomagał ubogich. W roku 1079 zginął śmiercią męczeńską w kościele na Skałce, zabity na rozkaz króla Bolesława Śmiałego, któremu wypominał jego nadużycia. Na przełomie XI i XII wieku przeniesiono ciało biskupa Stanisława do katedry na Wawelu. W 1253 roku w kościele św. Franciszka z Asyżu papież Innocenty IV dokonał kanonizacji św. Stanisława. W Polsce uroczystość ogłoszenia kanonizacji miała miejsce 8 maja 1254 roku. Stąd liturgiczne wspomnienie św. Stanisława w Polsce przypada właśnie na 8 maja, a w Kościele powszechnym na 11 kwietnia – dzień męczeńskiej śmierci.

Pamięć o św. Stanisławie odegrała ogromną rolę w kształtowaniu polskiej świadomości narodowej. Przy jego grobie w katedrze wawelskiej modlono się o pomyślność dla ojczyzny a polscy królowie i wodzowie zawieszali przy jego ołtarzu zdobyczne chorągwie. Są wśród nich m.in. chorągwie krzyżackie zdobyte pod Grunwaldem w 1410 roku oraz chorągiew turecka zdobyta pod Wiedniem w 1683 roku.

Święty Jan Paweł II nazwał św. Stanisława „patronem chrześcijańskiego ładu moralnego”.

BP KEP

Zobacz też: www.diecezja.pl

 

NO COMMENTS