Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Za przykładem św. Pawła trzeba dzisiaj iść i głosić Chrystusa jako Mesjasza i jedynego Zbawiciela – powiedział abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński, w homilii Mszy św. sprawowanej w Bazylice św. Pawła za Murami, na zakończenie wizyty ad limina apostolorum drugiej grupy biskupów.

„Od Piotra do Pawła, a z tą samą treścią – apostolską” – powiedział abp Dzięga odnosząc się do minionych dni wizyty ad limina. „Zbieramy te wszystkie okruchy, impresje i doświadczenia, na nowo to sobie w sercach porządkujemy i stawiamy pytanie na progu synodalnej drogi o Kościół apostolski. Bo Kościół apostolski to jest tych, co głoszą, że Jezus jest Panem” – zaznaczył.

Abp Dzięga zwrócił uwagę, że za przykładem św. Pawła trzeba i dzisiaj iść i głosić Chrystusa jako Mesjasza i jedynego Zbawiciela. „Gdy się Jego głosi, to wszystkie inne tematy schodzą gdzieś w cień” – zauważył. „A z tego tła wychodzi jeden: Jezus, Syn Boży, Mesjasz, Ten, o którego tu naprawdę chodzi i na którym nam wszystkim zależy, którego głosimy, którego wyznajemy, dla którego chcemy żyć i dla którego chcemy umierać. Świadectwo aż po męczeństwo i męczeństwo codziennego świadectwa” – podkreślił.

Abp Dzięga przyznał, że Kościół apostolski to również Krzyż. „Jeśli więc głosimy Ewangelię to nie taką łagodną, pełną miłosierdzia – nie przejmuj się, wszystko będzie dobrze – ale radykalną, Chrystusową, tę Krzyża, jak Apostołowie” – powiedział.

Abp Dzięga zaznaczył, że papież Franciszek podkreślił podczas dzisiejszego spotkania z biskupami, aby czytać Dzieje Apostolskie kiedy nie wiadomo co robić. „Dzieje Apostolskie to jest Kościół. Dzieje Apostolskie trwają ciągle i ciągle są dopisywane kolejne rozdziały, a metodologia się nie zmienia: trzeba iść poprzez świat i pośród świata, pamiętając tylko, że Paweł szedł zakładając nowe wspólnoty, ale był prowadzony przez Ducha Świętego” – zauważył metropolita szczecińsko-kamieński.

„Przechodzimy tę drogę pielgrzymiego dotykania miejsc, spraw i tematów, nie po to, by ją zamknąć, ale by ją dopiero otworzyć i by iść z apostolską wiarą, z apostolską mocą, z apostolskim świadectwem i z apostolską gorliwością i gotowością” – podsumował abp Dzięga.

BP KEP

Msza Święta w Bazylice św. Pawła za Murami - Ad limina apostolorum - Rzym, 15 października 2021 r.