Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Liban mierzy się z największym od 150 lat kryzysem gospodarczym i migracyjnym, wielu ludzi nie stać na żywność, leczenie czy edukację. Cena żywności wzrosła o 400 %, a wartość otrzymywanej pensji zmniejszyła się 14 razy. Bezrobocie sięga ponad 50 %. Kraj ten zmaga się z notorycznym brakiem prądu, lekarstw i paliwa – podkreślił abp Stanisław Gądecki we wprowadzeniu do Mszy Świętej z okazji XIII Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Eucharystię wraz z Metropolitą Poznańskim koncelebrował i homilię wygłosił abp Georges Bacouni, melchicki arcybiskup Bejrutu i Dżubajl (Jbeil).

14 listopada po raz trzynasty obchodzony jest w Polsce Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Został on ustanowiony decyzją Konferencji Episkopatu Polski w 2008 roku. Przypada w każdą drugą niedzielę listopada, a jego organizatorem jest Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Krajem, na który PKWP chce zwrócić szczególną uwagę w tegorocznych obchodach, jest Liban.

Archidiecezja Poznańska/BP KEP

Publikujemy pełną treść wprowadzenia do Mszy Świętej:

Wprowadzenie do Mszy Świętej na XIII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym (Katedra Poznańska – 14.11.2021)

W drugą niedzielę listopada – oprócz Dnia Ubogich – Kościół obchodzi także XIII już Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Na uderzającą zbieżność między Dniem Ubogich a Dniem Solidarności z Kościołem Prześladowanym wskazał nam w Asyżu przed dwoma dniami papież Franciszek. Papież podkreślił tam ewangelijne znaczenie przyjęcia i akceptacji: „Tam, gdzie jest prawdziwe poczucie braterstwa, tam jest również szczere doświadczenie gościnności. Gdzie natomiast jest strach przed drugim, pogarda dla jego życia, tam rodzi się odrzucenie”.

W tym roku Dzień Solidarności przeżywany pod hasłem „Solidarni z Libanem”. Liban bowiem mierzy się w tym czasie z kryzysem gospodarczym i migracyjnym; wielu ludzi nie stać na żywność, leczenie czy edukację. Dla 77 % libańskich rodzin brakuje pieniędzy na wyżywienie, a 60 % pożycza pieniądze albo kupuje na kredyt. Cena żywności wzrosła o 400 % (dane UNICEF). Wartość otrzymywanej pensji zmniejszyła się 14 razy a bezrobocie sięga ponad 50 %. Kraj zmaga się z notorycznym brakiem prądu, lekarstw i paliwa. Jest to największy kryzys gospodarczy od 150 lat.

Liban liczy sobie ok. 7 mln mieszkańców na co nałożył się – trwający od 2011 roku – kryzys migracyjny; w tym kraju pojawiło się ok. 1,5 miliona uchodźców z Syrii, w większości muzułmanów.

Aby nam uświadomić rozmiar tej humanitarnej katastrofy – na zaproszenie sekcji polskiej „Pomocy Kościołowi w Potrzebie” – przybył dzisiaj do Poznania abp Georges Bacouni, katolicki arcybiskup Kościoła grecko-melchickiego Bejrutu i Byblos w Libanie, aby wezwać nas do pomocy Libanowi przez nasze modlitwy, ofiary oraz informowanie o sytuacji w tym kraju.

Abp Stanisław Gądecki
Metropolita Poznański