Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Dziękujmy Panu Bogu za wszelkie dobro, jakie zrodziło się dzięki możliwościom stwarzanym przez Dzień Judaizmu – powiedział abp Stanisław Gadecki, metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski 17 stycznia w Poznaniu, podczas głównych obchodów XXV Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce.

“Bądźmy gotowi do pogłębienia dialogu w duchu lojalności i przyjaźni, z wzajemnym poszanowaniem naszych najgłębszych przekonań, w oparciu o te elementy Objawienia, które są dla nas wspólne” – zachęcał abp Stanisław Gądecki.

Tekst słowa>>

Podkreślił, że od 25-pięciu już lat – “celem Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce jest niezmiennie wspólna modlitwa i refleksja nad związkiem istniejącym między obu religiami, rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. Jest głębsze uświadomienie sobie tego, że obie nasze religie – w pełni świadome licznych łączących je więzów, a szczególnie świadome owej „więzi”, o której mówi Sobór – chcą być uznawane i respektowane, każda w swojej własnej tożsamości, bez jakiegokolwiek synkretyzmu i dwuznacznego przywłaszczania”.

Przewodniczący Episkopatu przyznał jednak, że mimo upływu tych 25 lat i wielkich wysiłków uczynionych z jednej i drugiej strony, “daleko nam jeszcze do usunięcia wszystkich uprzedzeń i znalezienia odpowiedniego języka, aby ukazywać prawdziwe oblicze Żydów i judaizmu, jak też chrześcijan i chrześcijaństwa”.

W swoim słowie abp Gądecki przypomniał, jak doszło do ustanowienia tego dnia w Kościele. Mówił o tym, że 25 lat temu, po rozmowach, jakie prowadził z włoskimi organizatorami wizyty św. Jana Pawła w rzymskiej synagodze (13 kwietnia 1986) wniósł na sesję Konferencji Episkopatu projekt ustanowienia Ogólnopolskiego Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce, zwanego też Dniem Dialogu z Judaizmem. “Projekt ten został przyjęty i Polska stała się drugim, po Włoszech, europejskim krajem, w którym zaczęto organizować takie obchody. Później do tej inicjatywy przyłączyły się m.in. Austria, Holandia i Szwajcaria. Pierwszy taki dzień obchodziliśmy centralnie w Krakowie (17.01.1998)” – powiedział.

“Dzisiaj dziękuję Panu Bogu za to, że inicjatywa ta nie umarła śmiercią naturalną, ale żyje i po 25. latach, możemy obchodzić ten ogólnopolski dzień w Poznaniu dnia 17 stycznia” – podkreślił.

BP KEP

Zobacz też: Galeria zdjęć (www.archpoznan.pl)

NO COMMENTS