Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Matka Boża stała się przez akt wiary uczestniczką całego życia Kościoła i przez to uczy nas, że jest to droga dla każdego z nas. Nie można lepiej, pełniej, właściwiej podjąć swojego powołania jak naśladując Matkę Najświętszą – powiedział abp Józef Górzyński, metropolita warmiński, w homilii Mszy św. sprawowanej przez biskupów w Bazylice Matki Bożej Większej w ramach wizyty ad limina apostolorum.

„Kiedy przybywamy tutaj do grobów apostolskich podejmując te spotkania, które wspólnie przeżywamy, wpisujemy się w ten sposób w historię, która została także i nam powierzona. Historię Kościoła na tym odcinku dla nas przynależnym, na którym chcemy zrobić to, co do nas należy, w sposób jak najbardziej odpowiedzialny, i szukamy punktów odniesienia, szukamy wzorów do naśladowania” – stwierdził metropolita warmiński.

„Wiemy, że nie możemy nie spojrzeć na tej drodze na Tę, która najdoskonalej wypełniła swoje zadanie w życiu Kościoła. Stała się najbardziej idealnym i w zasadzie jedynym pełnym wzorem dla Kościoła do naśladowania” – zauważył.

Abp Górzyński zaznaczył, że Kościół zawsze dostrzegał i podkreślał szczególną relację Matki Najświętszej z dziełem zbawczym Jej Syna. „Jesteśmy w miejscu, gdzie to podkreślenie miało bardzo szczególny wyraz, dlatego ważne jest, że tu jesteśmy, że w ramach tego naszego nawiedzenia progów apostolskich przybywamy właśnie do tego miejsca, gdzie spotkanie nasze z Matką Najświętszą jako orędowniczką i wzorem do naśladowania na drodze wypełniania zadań w Kościele jest niezwykle ważne” – podkreślił.

Metropolita warmiński zwrócił uwagę, że radość ludu chrześcijańskiego z tego, że Matkę Syna Bożego można nazywać Matką Boga i że przez to staje się także naszą Matką, wyraża się m.in. okazałością tej świątyni. „Lud rzymski ma swoje miejsce kultu, gdzie już zawsze będzie tutaj przychodzić, aby właśnie z Nią, z Matką Najświętszą, przeżywać to, co będzie najważniejsze w życiu tego narodu Kościoła rzymskiego. Czas średniowiecza zaowocuje odnowieniem tej świątyni, pięknymi mozaikami, ale także i tym obrazem ‘Salus Populi Romani’ – Zbawienie ludu rzymskiego. Obrazem który wpisze się w historię Kościoła powszechnego, szczególnie Kościoła łacińskiego, który będzie najczęściej kopiowanym obrazem Matki Najświętszej i dotrze do wszystkich zakątków” – zauważył.

„Kościół ma świadomość, że jeśli ma sprawy ważne to nie może ich przeżywać nie odnosząc się do swojej Matki, Matki Kościoła” – powiedział abp Górzyński i przypomniał, że ten tytuł Maryi został uchwalony przez Sobór Watykański II także dzięki działaniom podjętym przez kard. Wyszyńskiego.

„Matka Boża stała się przez akt wiary uczestniczką całego życia Kościoła i przez to uczy nas, że jest to droga dla każdego z nas. Nie można lepiej, pełniej właściwiej podjąć swojego powołania jak naśladując Matkę Najświętszą” – powiedział abp Górzyński. Dodał, że „powinna nas dzisiaj szczególnie poruszać owa zdolność naśladowania tych, którzy wypełniając swoje zadanie w Kościele poszli drogą maryjną, którzy poszli drogą naśladowania Matki Najświętszej w zawierzeniu i prosili Ją w sposób szczególny, aby była przewodniczką na tej drodze. To jest potrzebne każdemu chrześcijaninowi, szczególnie tym, którzy są powołani do zadań w Kościele”.

Metropolita warmiński przypomniał, że w Polsce mamy ok. 350 kopii obrazu „Salus Populi Romani”.

BP KEP

Msza Święta w Bazylice Matki Bożej Większej - Ad limina apostolorum - Rzym, 6 października 2021 r.