Abp Muszyński: Ojcem Dnia Judaizmu w Polsce jest abp Gądecki

16-01-2020
1540

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

„Nieformalnym patronem dialogu z judaizmem jest św. Jan Paweł II. Drugą osobą w Polsce, która ma ogromne zasługi dla kontynuowania i rozwijania tego dialogu jest abp Stanisław Gądecki. Jest on ojcem Dnia Judaizmu w Polsce – podkreślił abp Henryk Muszyński odbierając 15 stycznia w Poznaniu “Menorę Dialogu” w uznaniu zasług „za zbliżanie ludzi, kultur, religii i narodów”.

Abp Muszyński nazwał Przewodniczącego Episkopatu Polski „ojcem Dnia Judaizmu” w Polsce, „drugim po papieżu”. Zwrócił uwagę na rolę, jaką w prowadzeniu dialogu z judaizmem odegrał abp Stanisław Gądecki: „Chcę to podkreślić z głębokiej potrzeby serca. Nie tylko towarzyszył mi od samego początku. Prowadziliśmy razem ten dialog. Tam, gdzie ja nie mogłem być z jakichś innych względów, reprezentował mnie ks. abp Gądecki. Prowadził ten dialog, rozwijał i naprawiał to, co można. Jest on w pewnym sensie ojcem Dni Judaizmu w naszej ojczyźnie” – zaznaczył abp Muszyński.

Powiedział też jak wyglądał początek dialogu z  judaizmem w Polsce: „Zaczęliśmy od publikacji dokumentów Kościoła i Jana Pawła II i tam, gdzie nie było innej możliwości odwoływałem się do Jana Pawła II. W tym sensie papież jest nieformalnym, ale prawdziwym fundamentem dialogu polsko-żydowskiego”.

Abp Henryk Muszyński zaznaczył, że dla biblisty “Menora Dialogu” ma ogromne znaczenie. „Nazywam dialog najbardziej pierwotną formą relacji Boga z ludźmi. Taki był np. dialog z Adamem i Ewą. Naszym zadaniem jest pielęgnowanie wzajemnego zaufania w stosunku do siebie, wzajemnego szacunku. A ponieważ jestem +weteranem+  dialogu chrześcijańsko-judaistycznego, dlatego prawdopodobnie ktoś sobie o mnie przypomniał. Ale tu nie chodzi tylko o mnie, lecz o cały zespół, który był na początku i kładł fundamenty, rozpoczynając tę drogę” – powiedział.

“Menorę Dialogu” wręczono w ramach obchodów Dnia Judaizmu. Nagroda jest przyznawana za „zbliżanie ludzi, kultur, religii i narodów”. Do tej pory wręczono ją czterem osobom. “Menorą z Dialogu” uhonorowano: Przewodniczącego Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego i naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha w 2007 r. oraz prof. Władysław Bartoszewski w 2008 r. W 2020 roku wyróżniono właśnie abp. Henryka Muszyńskiego.

BP KEP