Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Idźmy drogą wskazaną przez św. Jana Pawła II i bł. kard. Wyszyńskiego, służąc całym sercem, całym sobą jedynemu Bogu, mając oręż modlitewny w naszych dłoniach – mówił abp Adam Szal w czwartek 7 października w homilii podczas Mszy św. w Bazylice św. Piotra przy grobie św. Jana Pawła II. Mszę św. koncelebrowali biskupi, którzy przybyli do Rzymu z wizytą ad limina apostolorum.

Metropolita przemyski abp Adam Szal w homilii wygłoszonej w Kaplicy św. Sebastiana, przy grobie św. Jana Pawła II podkreślił, że Papież Polak oraz Prymas Tysiąclecia „są dla nas darem i zadaniemˮ. „To prorocy naszych czasów, to obrońcy życia, to obrońcy rodziny katolickiej, to nauczyciele i świadkowie wiary, którzy pokazują nam drogę do świętościˮ – powiedział.

 

Nawiązując do pomnika „Homagium” na dziedzińcu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, który przedstawia Jana Pawła II i Stefana Wyszyńskiego, mówił o podobieństwach między tymi postaciami. Przypomniał, że obaj przeżyli w dzieciństwie śmierć matki. Podkreślał, że w obu rodzinach pielęgnowana była wiara oraz obecny był szczególny kult Matki Bożej. Mówił, że św. Jan Paweł II był duchowym uczniem bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, a później jego najbliższym współpracownikiem. „To od Prymasa młody biskup uczył się miłości pasterskiej, uczył się miłości i odwagi w pasterskiej posłudze, a echem tej nauki były ciągle aktualne słowa św. Jana Pawła II Nie lekajcie sięˮ – powiedział.

Abp Szal podkreślał, że obaj kochali Kościół, że mimo ograniczeń w duszpasterstwie związanych z panującym wówczas systemem komunistycznym nie zniechęcali się i obaj podejmowali wiele inicjatyw. „W liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Różańcowej wspominamy ich duchowość różańcowąˮ – mówił metropolita przemyski, mówiąc o zawołaniach biskupich kard. Wyszyńskiego: „Soli Deo per Mariamˮ i Jana Pawła II „Totus Tuusˮ. Abp Szal przypomniał też, że kard. Wyszyński w trakcie dnia trzykrotnie odmawiał modlitwę różańcową. Natomiast św. Jan Paweł II nie rozstawał się z różańcem, a 16 października 2002 roku opublikował list apostolski „Rosarium Virginis Mariaeˮ poświęcony właśnie tej modlitwie. Abp Szal podkreślił też troskę obu postaci o Ojczyznę. „Obaj obronili naszą powojenną Ojczyznę od ateizacjiˮ – powiedział.

Msza św. przy grobie św. Jana Pawła II zakończyła się modlitwą „Pod Twoją obronęˮ. Abp Szal pozdrowił też wszystkich diecezjan od biskupów przebywających w Rzymie. Eucharystię transmitowało Radio Watykańskie oraz Radio Maryja, a także lokalne rozgłośnie katolickie.

Eucharystia, której przewodniczył metropolita przemyski, rozpoczęła czwarty dzień wizyty ad limina apostolorum pierwszej grupy polskich biskupów. W jej skład wchodzą biskupi z archidiecezji warmińskiej, wraz z diecezjami elbląską i ełcką, z archidiecezji białostockiej z diecezjami drohiczyńską i łomżyńską, archidiecezji lubelskiej z diecezjami sandomierską i siedlecką oraz archidiecezji przemyskiej z diecezjami rzeszowską i zamojską-lubaczowską.

BP KEP

Msza Święta przy grobie Jana Pawła II - Ad limina apostolorum - Watykan, 7 października 2021 r.

NO COMMENTS