Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

O wolności, prawdzie i świętości mówili biskupi polscy w homiliach wygłaszanych podczas Mszy św. w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Tego dnia przypada również Święto Wojska Polskiego w rocznicę Bitwy Warszawskiej i „Cudu nad Wisłą”.

„Pan Bóg nie jest rewolucjonistą socjalnym. Pan Bóg wybiera najmniejszych, bo dopiero wtedy, kiedy wybieramy najmniejszych, jest możliwe dobro wspólne” – mówił kard. Grzegorz Ryś. Metropolita łódzki zwrócił uwagę, że „dziś wraz z całym Kościołem patrzymy na Maryję i od niej chcemy się uczyć. Maryja jest najpiękniejszym obrazem Kościoła, wszystkich postaw istotnych w Kościele, uczymy się właśnie od Niej. Przychodzimy też jako wspólnota narodowa, państwowa, razem z naszym wojskiem, które dziś ma swoje święto. Przychodzimy wspominając naszą przeszłość. Wspominamy dziś Bitwę Warszawską i wszystkie te momenty, które wyznaczają naszą tożsamość”.

„Potrzeba nam prawdy, potrzeba wolności, sprawiedliwości i szacunku, potrzeba miłości” – mówił abp Marek Jędraszewski w Ludźmierzu, podczas Mszy św. sprawowanej w 60. rocznicę koronacji figury Matki Boskiej Ludźmierskiej. Metropolita krakowski zachęcał do modlitwy, by w „nowych odsłonach dziejowych Polacy umieli domagać się prawdy i żyć w prawdzie”, by umieli „patrzeć na siebie w duchu szacunku, a nie poniżania, inwektyw i kłamstw”, by podjęli na nowo dzieło budowania prawdziwej cywilizacji miłości.

Abp Adrian Galbas, metropolita katowicki, który przewodniczył Mszy św. w Sanktuarium Matki Boskiej Lubeckiej, mówił w homilii, że jesteśmy przeznaczeni do nieba. “Tym, kim Maryja była kiedyś – my jesteśmy dzisiaj. Tym, kim Maryja jest dzisiaj, my mamy być kiedyś!” ‒ zaznaczał. “Chrystus chce nam dać niebo, więc nie pragnijmy jedynie ziemi” ‒ podkreślił. Nawiązując do słów papieża Franciszka i jego adhortacji o powołaniu do świętości we współczesnym świecie, mówił o głównej przeszkodzie w realizacji tego powołania, jaką jest bylejakość naszego życia i umiłowanie przeciętności.

„Albo świat uczynimy ołtarzem dla Boga, albo światem zawładną demony, tu nie ma miejsca na neutralność. Albo będziemy służyć temu co święte, albo staniemy się niewolnikami zła” – podkreślał bp Szymon Stułkowski, biskup płocki, w homilii Mszy św. w katedrze płockiej.

„Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny dodaje nam odwagi wiary w świecie, w którym zdają się triumfować zakłamanie, zło i śmierć” – mówił na Jasnej Górze abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przewodniczył Sumie odpustowej z udziałem tysięcy pielgrzymów przybyłych na uroczystość Wniebowzięcia NMP.

Abp Depo podkreślił w homilii, że czasy, w których żyjemy, są nie tylko wielką próbą wiary narodu i Kościoła, ale w pewnym sensie jest to trudny test dla kultury i cywilizacji chrześcijańskiej. „Dlatego potrzeba nam gorliwego +zapalania świateł wiary+” – podkreślił.

Bp Wiesław Lechowicz, Biskup Polowy Wojska Polskiego, mówił w homilii, że Maryja służyła swojej rodzinie, wspólnocie rodzącego się Kościoła, a jej służba nie skończyła się z chwilą wniebowzięcia, czego znakiem są liczne sanktuaria maryjne. “Wstawia się za nami u Boga i wyprasza potrzebne laski, abyśmy cieszyli się zdrowiem duchowym i fizycznym, jeśli jest taka wola Boża. Dlatego tradycyjnie już żołnierze Wojska Polskiego zameldują się dzisiaj wieczorem na Jasnej Górze z wiarą w skuteczne wstawiennictwo Maryi, Hetmanki Żołnierza Polskiego” – powiedział.

“W dniu Waszego święta życzę Wam wraz z gronem kapelanów Wojska Polskiego, abyście znajdowali wiele satysfakcji ze służby dla pokoju i bezpieczeństwa naszej Ojczyzny. Niech Boże błogosławieństwo towarzyszy Wam i Waszym najbliższym, którym tak wiele zawdzięczacie, i chroni Was przed niebezpieczeństwami, jakie niesie ze sobą żołnierska służba” – mówił Biskup Polowy.

„Jeśli historia jest nauczycielką życia, to warto się uczyć. Warto pamiętać o tym, że wolność i niepodległość to wartości, które powinny łączyć; że jeśli chcemy być wolni i niepodlegli, zabiegając o sojusze, musimy liczyć na siebie” – mówił abp Józef Guzdek, metropolita białostocki, który w archikatedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku przewodniczył modlitwie w intencji Ojczyzny i Wojska Polskiego w 103. rocznicę Bitwy Warszawskiej.

Uroczystości Wniebowzięcia NMP i Święta Wojska Polskiego zakończyły się Apelem Jasnogórskim, który poprowadził bp Wiesław Lechowicz. “Wybawiaj nas od zamętu, niepokoju i wojny. Wybawiaj nas od wszystkiego, co może doprowadzić do tych nieszczęść” – modlił się Biskup Polowy. Ordynariusz Wojskowy przewodniczył modlitwie przed cudownym obrazem Matki Bożej Częstochowskiej. Do kaplicy w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i 103. rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej przybyło liczne grono generałów.

KAI / ordynariat.wp.mil.pl / BP KEP