Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Trzeba nam powrócić do Boga, aby człowiek na nowo był człowiekiem. Z Bogiem nawet w chwilach trudnych, kryzysu, nie zabraknie nam nadziei – mówił bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski w Loretto, w diecezji warszawsko-praskiej. W niedzielę, 11 września, przewodniczył tam Mszy św. z okazji odpustu ku czci Matki Bożej Loretańskiej.

Bp Miziński nawiązał w homilii do tajemnicy wcielenia Syna Bożego, która – jak powiedział – ukazuje nam, jak bardzo człowiek jest ważny dla Boga, a Bóg dla człowieka. Podkreślał, że bez Boga człowiek dochodzi do tego, że jego egoizm przeważa nad solidarnością i miłością, rzeczy materialne nad wartościami, a “mieć” nad “być”.

Sekretarz Generalny KEP przywołał m.in. słowa papieża Franciszka, które wypowiedział w czasie swojej pielgrzymki do Loreto, o tym, że “trzeba odkryć na nowo plan Boga dla rodziny, będącej podstawową komórką społeczeństwa, aby podkreślić jej wspaniałość i niezastępowalną rolę w służbie życiu”. Bp Miziński podkreślił, że “niezmiennym wzorem rodzinnej wspólnoty pozostaje Rodzina z Nazaretu”.

“Czasy w jakich przyszło nam żyć nie są łatwe. Rozmywane są wartości, postępuje dyktatura relatywizmu. Trzeba nam mądrości i siły, by pozostać wierni Bogu. Trzeba nam tej wierności w życiu osobistym i rodzinnym. Trzeba nam jej w życiu zawodowym, społecznym i politycznym” – powiedział. Za wzór wierności Bogu postawił Matkę Bożą.

 “Trzeba nam dzisiaj, jak nigdy wcześniej, starać się ocalić w naszych sercach obraz Maryi – pokornej Służebnicy Pańskiej oraz wartości, na które Ona wskazuje swoim życiem. Trzeba nam tu przed Jej wizerunkiem prosić dobrego Boga o potrzebne łaski. Tu trzeba nam się uczyć modlitwy, a potem uczyć jej od najmłodszych lat dzieci i młodzież. Tu od Niej trzeba nam uczyć się wierności danemu słowu, gdy przychodzą trudności dnia codziennego” – mówił bp Artur G. Miziński w Loreto. Podkreślał, że Maryja jest dla nas wzorem wierności i orędowniczką u Boga.

Podkreślał, jak ważne jest, aby wiary nie traktować tylko jako dodatku do naszego życia, ale by w oparciu o Ewangelię kształtować swoją codzienność. “Maryja była zasłuchana w Słowo Boże, trwała przy Chrystusie – Wcielonym Słowie Boży. Nasze zadanie to sięgać po słowo Boże spisane na kartach Pisma Świętego. Czytać je, rozważać i przechowywać w sercu tak jak to czyniła Maryja. Niech nasze domy staną się miejscem czytania Pisma Świętego. Czytajmy je wspólnie w rodzinach, rozmawiajmy o tym co przeczytaliśmy. Dzielmy się Słowem życia. Niech nasze domy staną się sanktuariami wspólnej modlitwy, gdzie rodzice wraz z dziećmi będą wielbić Boga i zapraszać Go do swojego życia” – wskazał.

BP KEP

fot. www.loretto.pl

NO COMMENTS