Fatima: kard. P. Parolin wezwał do szukania ciszy, świętości i krzyża

14-10-2016
1558

Podczas zakończonych 13 października po południu obchodów 99. rocznicy objawień maryjnych w Fatimie sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin wezwał wiernych do szukania wewnętrznej ciszy, świętości i Chrystusowego krzyża. Wysłannik papieski na te uroczystości stwierdził, że współczesny świat oferuje człowiekowi zbyt wiele roztargnień na skutek natłoku informacji, przez co utrudnia mu poszukiwanie wewnętrznej ciszy prowadzącej do Boga.

“Dzisiejsza kultura zachęca nas coraz mocniej do ciągłego konsumowania informacji. Tymczasem pilnie potrzebujemy pojednania ze świętością, gdyż bez niej jesteśmy martwymi kamieniami. Znajdujemy się ciągle na orbicie bram piekła” – powiedział kard. Parolin.

Zarówno podczas nocnej mszy św., jak i dzisiejszej przedpołudniowej Eucharystii skupił się na znaczeniu Chrystusowego krzyża w życiu człowieka. Stwierdził, że wierny powinien nauczyć się stać przy krzyżu. “Świętość jest bramą, przez którą wchodzimy w świat miłosierdzia, którego najbardziej prawdziwym, a zarazem wciąż skandalicznym odbiciem jest krzyż” – dodał mówca.

Jego wizyta w Portugalii wpisuje się w zaplanowane na przyszły rok uroczystości 100. rocznicy objawień w Fatimie i jest swoistą zapowiedzią przybycia na nie Franciszka. Podczas swojego pobytu w narodowym maryjnym sanktuarium portugalskim gość z Watykanu potwierdził, że pielgrzymka papieska do Portugalii odbędzie się w maju 2017 r. Choć jej data wciąż nie jest znana, to najprawdopodobniej odbędzie się ona między 12 a 13 maja.

Według portugalskiej policji w pielgrzymce Franciszka do Fatimy może uczestniczyć ponad milion wiernych. Ze względów bezpieczeństwa zaledwie jedna trzecia obecnych będzie mogła wejść na teren głównego placu, na którym odbędą się nabożeństwa z udziałem papieża.

mz (KAI/RTP) / Fatima