(Polski) Kalwaria Zebrzydowska: Wielki Post w „polskiej Jerozolimie”

0
1800

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Tradycyjne nabożeństwa ku czci Męki Pańskiej, modlitwy w kaplicach dróżkowych, pielgrzymki pokutne i liczne Drogi Krzyżowe – w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej czas Wielkiego Postu jest szczególnie intensywny. Jego zwieńczenie stanowi Wielki Tydzień. W Kalwarii Zebrzydowskiej od czterech wieków pokazywane jest wtedy Chwalebne Misterium Męki Pańskiej, które co roku przyciąga kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów z Polski i zagranicy.

W Wielkim Poście w sanktuarium odprawiane są tradycyjne Nabożeństwa ku czci Męki Pańskiej. W każdy czwartek w Piwnicy Domu Kajfasza, a w piątki w kościele Trzeciego Upadku o 6.30 odbywa się Msza św. z kazaniem pasyjnym i Gorzkie Żale. To tradycyjne nabożeństwo wielkopostne w Kalwarii odprawiane jest również w każdą niedzielę w bazylice Matki Bożej Anielskiej. Codziennie, przez cały Wielki Post, odbywają się w bazylice Drogi Krzyżowe.

Sanktuarium kalwaryjskie, zwane polską Jerozolimą, jest także w tym czasie celem różnych pielgrzymek o charakterze pokutnym. W tym roku do Kalwarii z modlitwą pokutną przybędą m.in. kapłani archidiecezji krakowskiej pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego. Tradycyjnie już do miejsca, w którym szczególnie czczona jest Męka Pańska, wędrują także uczestnicy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej.

Zwieńczeniem czasu pokuty i nabożeństw pasyjnych jest Wielki Tydzień. W Kalwarii Zebrzydowskiej od czterech wieków organizowane jest wtedy Chwalebne Misterium Męki Pańskiej, z udziałem kilkudziesięciotysięcznej rzeszy wiernych, którzy specjalnie z tej okazji przyjeżdżają z całej Polski i zagranicy. Uroczysta inauguracja odpustu Wielkiego Tygodnia odbywa się w Niedzielę Palmową.

W misteriach czynny udział biorą tradycyjnie przewodnicy kalwaryjscy. To właśnie spośród nich wybierane są osoby, które odgrywają role apostołów. „Jest to wielkie wyróżnienie, bo aby zostać apostołem, trzeba być przewodnikiem z kilkudziesięcioletnim stażem” – tłumaczy o. Antoni Kluska OFM, wikary klasztoru ojców bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej. Jak wyjaśnia, wszyscy przewodnicy kalwaryjscy w swoich rodzinnych parafiach prowadzą w czasie Wielkiego Postu nabożeństwa pokutne.

„W ten sposób budują pomost między miejscem, w którym żyją a Kalwarią” – dodaje zakonnik. Przewodnicy kalwaryjscy przyprowadzają w tym czasie do sanktuarium swoje grupy, które pod ich przewodnictwem na Dróżkach Pana Jezusa modlą się, rozważają kolejne stacje Męki Pańskiej i śpiewają tradycyjne pieśni kalwaryjskie.

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej jest jednym z najważniejszych ośrodków kultu pasyjno-maryjnego w Polsce. Jego fundatorami była w XVII w. rodzina Zebrzydowskich. Równolegle z klasztorem bernardynów wybudowano Dróżki Męki Pańskiej, przypominające kompozycją topograficzną i architektoniczną miejsca święte w Jerozolimie.

KAI

NO COMMENTS