Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Módlmy się, by postępował proces pojednania narodu polskiego i narodu niemieckiego, po trudnych doświadczeniach naszej wspólnej historii – mówił kard. Stanisław Dziwisz, który w katedrze św. Bartłomieja we Frankfurcie nad Menem przewodniczył Mszy dziękczynnej za stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. W wydarzeniu uczestniczy niemiecka Polonia oraz przedstawiciele polskich i niemieckich władz.

W katedrze zebrali się przedstawiciele polskich i niemieckich władz, Polonia niemiecka i księża Polskiej Misji Katolickiej (PMK) w Niemczech. Obecny był ordynariusz Limburga bp Georg Bätzing. Uroczystości zorganizowane zostały przez Rektorat PMK w Niemczech, Ambasadę RP w Berlinie oraz Konsulat Generalny RP w Kolonii.

Kard. Dziwisz mówił w homilii, że ostatnie stulecie w historii Polski było czasem „wielkich dzieł Bożych”, wśród których jednym z największych jest życie i dzieło św. Jana Pawła II. – Nie ma przesady w powiedzeniu, że jako wielki duchowy przywódca uosabiał on i nadal uosabia to, co najważniejsze, co najszlachetniejsze i co najpiękniejsze w życiu człowieka i narodów – podkreślał wieloletni sekretarz polskiego papieża.

Według niego, papież poruszył „sumienie świata”, gdy wzywał do otwarcia na oścież drzwi Chrystusowi. – Przez całe lata Piotrowej posługi przekonywał Kościół i świat, że to jest najważniejsza sprawa: bez Boga, bez Jezusa Chrystusa i Jego Ewangelii życie człowieka traci sens, gubi kierunek i cel – zaznaczył purpurat. Zauważył, że kard. Wojtyła pełnił biskupią posługę w kraju rządzonym przez ludzi, którzy „radykalnie usuwali Boga z życia człowieka i społeczeństwa”.

Kaznodzieja przypomniał ponadto, że Jan Paweł II bronił godności osoby ludzkiej, życia człowieka, które jest święte i nienaruszalne od poczęcia do naturalnej śmierci oraz godności małżeństwa jako związku miłości mężczyzny i kobiety, dziś tak często kontestowanego.

Najbliższy współpracownik papieża z Polski podkreślał także jego świętość i życie w zjednoczeniu z Bogiem. – Był mistykiem, a jego głębokie zjednoczenie z Bogiem wyrażało się następnie i przyjmowało kształt służby Kościołowi i światu – stwierdził, dodając, że był to najgłębszy rys osobowości Jana Pawła II.

Kard. Dziwisz zachęcał zgromadzonych w katedrze do refleksji nad tym, jak służyć Bogu i Ojczyźnie. – Najczęściej ta służba urzeczywistnia się w życiu małżeńskim i rodzinnym oraz w pracy zawodowej i zaangażowaniu w życie społeczne. Ważne jest, byśmy na tej drodze rzeczywiście chcieli służyć Bogu i bliźnim, naszym najbliższym, ale także szerszej społeczności, która nikogo nie wyklucza – podkreślał.

Na zakończenie wezwał do modlitwy o postęp w procesie pojednania narodu polskiego i narodu niemieckiego, po trudnych doświadczeniach naszej wspólnej historii. – Jesteśmy wszyscy dziećmi jednego Boga, a więc jesteśmy wszyscy braćmi i siostrami. Niech zawsze towarzyszą nam historyczne słowa, wypowiedziane przez polskich biskupów do biskupów niemieckich w 1965 roku: „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie” – podsumował.

Mszę św. we frankfurckiej katedrze poprzedziła w Capitol Theater Offenbach uroczysta akademia dla Polonii niemieckiej pod hasłem „Wdzięczni Bogu i ludziom”.

md / Frankfurt nad Menem / KAI