(Polski) Kard. Dziwisz w Betlejem: Jezus dzierży losy świata i los każdego z nas

18-03-2017
1398

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Chcemy uczynić wszystko, aby nurt odrzucenia Chrystusa nie zdominował naszej cywilizacji, naszej kultury, życia następnych pokoleń – mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas Mszy św., której przewodniczył w piątek w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Betlejem. Hierarcha podkreślał, że zadaniem chrześcijan jest przekazać dar wiary następnemu pokoleniu.

W miejscu narodzenia Jezusa kard. Stanisław Dziwisz zachęcał do dziękczynienia za to, że Dobra Nowina dotarła przed wiekami na polską ziemię. „Dziękujemy, że również my staliśmy się uczniami i świadkami Jezusa Chrystusa. Otrzymaliśmy dar wiary. Naszym zadaniem jest przekazać ten dar następnemu pokoleniu” – mówił. Podkreślał, że Jezus odniósł radykalne zwycięstwo nad złem i śmiercią, i każdy z Jego uczniów jest uczestnikiem tego zwycięstwa. „Dlatego tu jesteśmy, bo całą naszą nadzieję złożyliśmy w zmartwychwstałym Jezusie. On dzierży losy świata i los każdego z nas” – zaznaczył.

„Chcemy Go przyjąć w naszym życiu. Chcemy kształtować nasze życie w świetle Jego Ewangelii, którą głosił słowem i czynem na tej ziemi” – deklarował metropolita senior archidiecezji krakowskiej. „Chcemy uczynić wszystko, aby nurt odrzucenia Chrystusa nie zdominował naszej cywilizacji, naszej kultury, życia następnych pokoleń” – podkreślał.

Kaznodzieja tłumaczył zgromadzonym w betlejemskiej świątyni wiernym, że pielgrzymowanie po Ziemi Świętej jest niepowtarzalnym doświadczeniem, a uczestnicy pielgrzymki nie są turystami czy zwykłymi obserwatorami, zwiedzającymi miejsca święte z czystej ciekawości. „To odczytywanie niepisanej, piątej Ewangelii. To spoglądanie na niebo, na które patrzył Jezus” – mówił kardynał. „Podejmujemy pielgrzymowanie jako uczniowie Jezusa, który jest żywy i obecny w naszym życiu, w życiu swojego Kościoła. On nam towarzyszy stale na naszych drogach” – dodał.

Na zakończenie kaznodzieja zaapelował o odnowienie pragnienia pójścia za Zbawicielem, „przyjęcia Jego stylu, Jego spojrzenia na świat i człowieka”. „Obyśmy stali się jeszcze bardziej wiarygodnymi świadkami Jego Ewangelii” – zachęcał kard. Dziwisz.

md / Betlejem

fot. ilustracyjne: Mazur/episkopat.pl