Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Nowym Błogosławionym polecamy nasze potrzeby i nasze troski, nasze nadzieje i nasze oczekiwania. W sposób szczególny polecamy im dzisiaj naród ukraiński, migrantów i nasze dążenia do pokoju – powiedział kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych w homilii, odczytanej w języku polskim przez bp. Jacka Kicińskiego, podczas Mszy św. beatyfikacyjnej s. M. Paschalis Jahn i jej dziewięciu Towarzyszek, która miała miejsce 11 czerwca br. w Katedrze św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu.

Kard. Semeraro podkreślił w homilii, że „bogactwo duchowe nowych Błogosławionych wspiera i inspiruje nas do bycia lepszym człowiekiem”. Dodał, że równocześnie „ich męczeństwo przywodzi na myśli sytuacje, których doświadczamy dzisiaj w Europie XXI wieku”.

Przypomniał, że w klimacie przemocy i ucisku, typowym dla tej końcowej fazy II wojny światowej, „świadectwo nowych Błogosławionych jest słowem miłości, jest znakiem miłości oraz całkowitego oddania się niebieskiemu Oblubieńcowi!”

Kard. Semeraro zaznaczył, że z miłości do Boga, s. Paschalis Jahn i jej Towarzyszki zapragnęły własnym męczeństwem bronić swojego dziewictwa i czystości. „Jeśli nawet w sloganowych wyrażeniach i pojęciach świata, w którym żyjemy, wydaje się, że nie ma miejsca na takie słowa, nie możemy pozwolić, aby został wyeliminowany i zabrany nam skarb, jaki zawierają” – stwierdził.

Dodał, że „przez święte życie i przykładne męczeństwo s. Paschalis Jahn i jej Towarzyszek, Pan chciał powiedzieć mieszkańcom tej ziemi: +Jesteście dla mnie ludem umiłowanym, wasza nadzieja jest moją wiernością, nie opuściłem was i nigdy was nie opuszczę+”.

Na początku Eucharystii wszystkich zebranych pozdrowił abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, zapraszając do wspólnej modlitwy. “Święci nie przemijają” – powiedział.

Podczas Mszy św. beatyfikacyjnej, kard. Marcello Semeraro odczytał z mandatu Ojca Świętego Franciszka list apostolski, na mocy którego Papież wpisuje czcigodne Służebnice Boże s. Paschalis Jahn i dziewięć Towarzyszek ze Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety – Edelburgis Kubitzki, Rosarię Schilling, Adelę Schramm, Sabinę Thienel, Sapientię Heymann, Melusję Rybka, Adelheidis Töpfer, Felicytas Ellmerer, Acutinę Goldberg – do grona błogosławionych. Wspomnienie liturgiczne nowych Błogosławionych będzie obchodzone 11 maja.

BP KEP

NO COMMENTS