Komunikat po obradach Rady Biskupów Diecezjalnych

Zaproszenie do wszystkich młodych Polaków, by przybyli na Krakowskie Błonia i Pole Miłosierdzia z okazji Światowych Dni Młodzieży kierują biskupi diecezjalni w komunikacie po obradach na Jasnej Górze. Biskupi zapraszają również tych, którzy z różnych powodów nie zarejestrowali się na Światowe Dni Młodzieży.

0
1723

2 maja biskupi podpisali „Akt Zawierzenia Matce Bożej z Okazji 1050. Rocznicy Chrztu Polski”, który będzie odczytany podczas jasnogórskich uroczystości NMP Królowej Polski. Wspominając o tym w komunikacie, pasterze Kościoła w Polsce przypominają wartość patriotyzmu i wyjaśniają, że różni się on od kosmopolityzmu, który lekceważy wartość ojczyzny, jak i od nacjonalizmu, który „uznaje tylko dobro własnego narodu, (…) nie licząc się z prawami innych”.

Zebranie Rady Biskupów Diecezjalnych odbyło się na Jasnej Górze 2 maja, w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. 3 maja biskupi będą koncelebrować Sumę odpustową o godz. 11.00. Podczas Eucharystii, wraz ze zgromadzonymi wiernymi, dokonają „Aktu Zawierzenia Matce Bożej z Okazji 1050. Rocznicy Chrztu Polski”. Mszy św. będzie przewodniczył i homilię wygłosi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Publikujemy pełną treść komunikatu:

Komunikat z Sesji Rady Biskupów Diecezjalnych

Zebranie Rady Biskupów Diecezjalnych odbyło się na Jasnej Górze w przeddzień Uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Obradami kierował abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. W zebraniu wziął udział abp Celestino Migliore, Nuncjusz Apostolski w Polsce.

1. Za niecałe trzy miesiące w Krakowie, a wcześniej we wszystkich diecezjach polskich, rozpoczną się Światowe Dni Młodzieży. Na to wielkie święto wiary Kościoła młodych zapraszamy wszystkich młodych Polaków. Już dziś dziękujemy polskiej młodzieży za niezwykłe oddanie i zapał w przygotowaniach do ŚDM, za to, że z entuzjazmem podejmuje odpowiedzialność za to dzieło. Dziękujemy tym młodym, którzy współtworzą to dzieło poprzez modlitwę, formację serca, zaangażowanie w parafiach, ale także poprzez rejestrację swojego udziału w spotkaniu. Drodzy Młodzi, to wy jesteście gospodarzami i uczestnikami tego wydarzenia. Bez was dobre przygotowanie Światowych Dni Młodzieży nie jest możliwe.

Dziś zwracamy się także do tych młodych ludzi, którzy z różnych powodów nie zarejestrowali się na Światowe Dni Młodzieży. Was również nie może zabraknąć! Bądźcie obecni na Campus Misericordiae, podczas spotkania z Jezusem Miłosiernym we wspólnocie młodych, której przewodnikiem będzie papież Franciszek. Podzielcie się z waszymi rówieśnikami z całego świata świadectwem żywej wiary, radości i miłosierdzia, przyjaźni i pokoju. Krakowskie Błonia i Pole Miłosierdzia są otwarte dla wszystkich, również dla tych, którzy nie dopełnią rejestracji. Drodzy rodzice, duszpasterze, wspólnoty parafialne: pomóżcie swojej młodzieży dotrzeć do Krakowa! Niech ostatnie miesiące przygotowań do Światowych Dni Młodzieży staną się dla nas wszystkich czasem ogromnej mobilizacji, intensywnej modlitwy i radości oczekiwania na nowy powiew Ducha w polskim Kościele.

2. Jesteśmy wdzięczni Ojcu Świętemu, że w ramach Światowych Dni Młodzieży nawiedzi Jasną Górę w dn. 28 lipca br., aby na Eucharystii dziękować za 1050-lecie dziedzictwa chrztu naszego Narodu. Papież Franciszek – za przykładem św. Jana Pawła II – potwierdzi tym samym maryjną drogę zawierzenia Bogu. Zapraszamy wspólnoty rodzinne i kościelne, aby wraz z Papieżem przez wstawiennictwo Maryi zaufać Bogu bogatemu w miłosierdzie na kolejne tysiąclecie.

3. Papież Franciszek w dn. 29 lipca br. będzie w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau. Ojciec Święty wraz z zaproszonymi osobami odda hołd ofiarom z narodu żydowskiego, polskiego, rosyjskiego, Sinti i Romów oraz ze wszystkich innych narodów. Papież także będzie modlił się w celi śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego. Ta wizyta papieska niech będzie okazją do modlitwy i pamięci o tych, którzy zginęli podczas II wojny światowej.

4. W bibliotece jasnogórskiej podpisaliśmy „Akt Zawierzenia Matce Bożej z Okazji 1050. Rocznicy Chrztu Polski”. Akt ten, proklamowany 3 maja br., jest kontynuacją „Aktu Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matki Kościoła, za Wolność Kościoła Chrystusowego” z 3 maja 1966 r., który był jednym z najważniejszych momentów podczas obchodów Milenium Chrztu Polski, a obecnie jest ponownym zawierzeniem Maryi na przyszłość.

5. „Akt zawierzenia Matce Bożej” ogłoszony w samą uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski jest zarazem naszym dziękczynieniem za minione 1050 lat jej żywej i przedziwnej obecności w dziejach naszego narodu. Dzięki Kościołowi, którego Ona jest Matką, uczyliśmy się patriotyzmu oznaczającego – jak nam przekazał św. Jan Paweł II – „umiłowania tego, co ojczyste: umiłowania historii, tradycji, języka czy samego krajobrazu ojczystego. Jest to miłość, która obejmuje również dzieła rodaków i owoce ich geniuszu” (Pamięć i tożsamość, Kraków 2005, s. 71-71). W sposób oczywisty patriotyzm różni się więc zasadniczo od kosmopolityzmu, który lekceważy wartość ojczyzny, jak i od nacjonalizmu, który „uznaje tylko dobro własnego narodu, (…) nie licząc się z prawami innych” (tamże, s. 73).

Z Jasnej Góry, od Matki Bożej, Królowej Polski udzielamy umiłowanej Ojczyźnie i naszym rodakom pasterskiego błogosławieństwa. Ogarniamy nim Polaków w kraju i za granicą życząc odkrywania daru i wyzwania jakim jest Chrzest Święty.

Biskupi diecezjalni zgromadzeni na Jasnej Górze

Wigilia Uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, 2 maja 2016 r.

***

Posłuchaj nagrań po obradach:

Abp Stanisław Gądecki o odnowieniu aktu ślubowania i przyrzeczenia z 1956 roku (nagranie: BPJG):

Źródło: BPJG

Kard. Stanisław Dziwisz o Światowych Dniach Młodzieży (nagranie: BPJG)

Źródło: BPJG

Bp Artur Miziński o planowanej Mszy św. pod przewodnictwem Papieża na Jasnej Górze (nagranie: BPJG)

Źródło: BPJG

NO COMMENTS