(Polski) Konferencja: „Finansowanie Kościołów. Rozwiązania polskie na tle europejskim” (7 września, godz. 10-15.30)

0
403

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Konferencja: „Finansowanie Kościołów. Rozwiązania polskie na tle europejskim”, organizowana przez Katolicką Agencję Informacyjną we współpracy z KUL i UKSW, odbędzie się w Warszawie 7 września br. w godz. 10 – 15.30. Omówione zostaną różnorodne modele finansowania Kościołów w krajach europejskich. Towarzyszyć jej będzie dyskusja o potrzebie zbudowania nowoczesnego modelu w tej sferze, adekwatnego do polskich warunków.

Celem konferencji jest omówienie i ocena sposobu finansowania Kościołów i innych związków wyznaniowych w Europie ze środków publicznych oraz ukazanie jak na tym tle prezentują się rozwiązania obowiązujące w Polsce. W sposób szczegółowy omówione zostaną różne modele finansowania Kościołów w Europie (w Niemczech, we Włoszech, Hiszpanii, w Czechach i na Słowacji czy we Francji) z uwzględnieniem udziału państwa, w tym model finansowania wspólnot religijnych oparty na podatku kościelnym.

Wystąpią znani eksperci w zakresie prawa wyznaniowego oraz relacji państwo-Kościół, reprezentujący różne ośrodki naukowe, m. in. prof. ucz. dr hab. Paweł Borecki (Uniwersytet Warszawski), ks. prof. dr hab. Mirosław Kosek (Uniwersytet Kard. S. Wyszyńskiego); prof. ucz. dr hab. Sławomir Sowiński (UKSW); ks. prof. dr hab. Piotr Stanisz (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II); dr hab. Konrad Walczuk (Akademia Sztuki Wojennej); ks. prof. ucz. dr hab. Dariusz Walencik (Uniwersytet Opolski); dr Michał Zawiślak (KUL). W konferencji uczestniczyć będą również kard. Kazimierz Nycz, abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski, b. przewodniczący Kościelnej Komisji Konkordatowej i ks. dr Grzegorz Giemza z Polskiej Rady Ekumenicznej.

Konferencja, która odbędzie się w rezydencji arcybiskupów warszawskich przy ul. Miodowej 17, organizowana jest przez Katolicką Agencję Informacyjną wraz z Katedrą Prawa Wyznaniowego Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL, we współpracy z Instytutem Nauk o Polityce i Administracji UKSW.

>>Program konferencji

Miejsce konferencji: Rezydencja Arcybiskupów Warszawskich, ul. Miodowa 17/19

RSVP do dnia 6 września (środa), do godz. 12.00 na adres: rlaczny@ekai.pl

KAI

>>Więcej

NO COMMENTS