Światowe Dni Młodzieży przebiegają bezpiecznie – zapewnili na briefingu prasowym przedstawiciele służb odpowiedzialnych za zabezpieczenie spotkania młodych katolików z całego świata z papieżem Franciszkiem.

Zdaniem Mariusza Ciarki, rzecznika komendanta głównego policji, w Krakowie i Małopolsce jest spokojniej niż zwykle, mimo że przyjechało tu kilkaset tysięcy ludzi. Zdarzają się jedynie drobne incydenty, takie jak: zagubienie dokumentów czy konieczność udzielenia pomocy ambulatoryjnej. Wczoraj wieczorem doszło też do niegroźnej kolizji autokarów, w której nikt nie został ranny.

Ciarka zapewnił o “maksymalnym bezpieczeństwie”, zapewnionym przez służby państwowe uczestnikom ŚDM. Służby zrobiły wszystko “to, co powinny zrobić”. Przywrócono np. kontrolę graniczną na granicach państwa – w jej wyniku 200 osób nie zostało wpuszczonych do Polski.

Rzecznik przypomniał o zakazie używania dronów i nieuprawnionych statków powietrznych w Krakowie i w strefie 100 km wokół miasta. Podobnie będzie w Częstochowie, gdzie 29 lipca papież Franciszek odprawi Msze św., z tym, że strefa zakazu obejmie tam obszar do 50 km. Obowiązuje też bezwzględny zakaz noszenia broni na terenie Małopolski i Śląska, jak również zakaz przewożenia substancji niebezpiecznych.

Ciarka zaapelował, by na miejsca spotkań, katechez i nabożeństw w trakcie ŚDM nie wnosić rzeczy zabronionych – takich samych, z jakimi nie można wchodzić do samolotu. Podobnie jak na lotniskach, będą one odbierane.

Ponadto na terenie Krakowa można spodziewać się kontroli selektywnych, także z użyciem wykrywaczy metali oraz psów szukających materiałów wybuchowych.

Jednocześnie rzecznik poprosił wszystkich o zachowanie czujności, w tym o informowanie policji czy wolontariuszy o pozostawionych bez opieki bagażach lub pakunkach, jak również o wyrozumiałość, gdy chodzi o kontrole selektywne i utrudnienia w ruchu. – Bezpieczeństwo w tak wielkim zgromadzeniu ludzi jest najważniejsze – stwierdził policjant.

Od dzisiaj w Krakowie obowiązują strefy ograniczeń w ruchu. Są też strefy wyłączone z ruchu – w okolicach Błoni i Łagiewnik, gdzie bezwzględne pierwszeństwo mają piesi.

Także od dzisiaj komunikacja miejska w Krakowie funkcjonuje jak w trakcie roku szkolnego, a nie jak w czasie wakacji. Za 15 zł można kupić specjalny bilet ŚDM, ważny do niedzieli 31 lipca na wszystkie środki komunikacji. Biletu tego nie trzeba kasować, wystarczy go mieć przy sobie.

KAI