356 tys. pielgrzymów zarejestrowało się na Światowe Dni Młodzieży Krakowa 2016 – poinformowała Paulina Guzik z Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016. Najliczniejszą grupą są Polacy – niemal 80 tys. Szacuje się, że w dzisiejszej Mszy św. otwarcia na Błoniach weźmie udział pół miliona pielgrzymów.

W tej chwili w systemie zarejestrowanych jest 356 tys. pielgrzymów, którzy pochodzą ze 187 krajów świata. Najliczniej reprezentowani są Polacy – tych jest niemal 80 tys. Na ŚDM zarejestrowało się również 63 tys. Włochów, 32 tys. pielgrzymów z Francji, 30 tys. z Hiszpanii oraz 23 tys. z USA. Prócz tego dziesiątki tysięcy młodych z Niemiec, Brazylii, Czech, Słowacji i Portugalii.

Elizabeth z Ukrainy powiedziała, że ŚDM dają okazję, by być jednością, pomimo różnic, doświadczyć spotkania z innymi i cieszyć się obecnością Boga. Pytana o relacje z pielgrzymami z Rosji, kraj ten okupuje Krym i jest oskarżany o podsycanie konfliktu na wschodzie Ukrainy, Elizabeth powiedziała, że choć konflikt istnieje na poziomie politycznym to nie pomiędzy ludźmi. „Wzajemne kontakty pozwalają się nam zaprzyjaźnić i zbliżyć do siebie, co może zburzyć mury polityczne” – zauważyła pątniczka.

Jamie, który przyjechał z Afryki Południowej powiedział, że podczas ŚDM chciałby zobaczyć jak ludzie stają się jednością. „Wszyscy jesteśmy tu z jednego powodu, stając się jedną rodziną. Wspaniałe zobaczyć coś takiego” – zapewnił. Z kolei Carolina, która pochodzi z Homs w Syrii powiedziała, że przybywa, by podzielić się swoją historią z innymi. „Wszyscy wiedzą czego doświadczamy w Syrii. Wiele dzieci zostało sierotami, kobiety wdowami a inni musieli uciekać z kraju” – powiedziała.

Natomiast Clara, która pochodzi z Argentyny powiedziała, że cały kraj jest dumny i szczęśliwy, że papieżem jest Argentyńczyk. „Franciszek zachęca nas, by działać, kochać, robić coś dla innych, okazać miłosierdzie. Powinniśmy to robić, szczególnie teraz, w czasie gdy na świecie brakuje miłości. Powinniśmy przyjąć to zaproszenie papieża” – stwierdziła.

Tylko wczoraj do Krakowa dotarło 170 tys. pielgrzymów z całego świata. Szacuje się, że w dzisiejszej Mszy otwarcia XXI Światowych Dni Młodzieży weźmie udział ok. pół miliona osób.

KAI