(Polski) Krakowski Kościół na audiencji u Ojca Świętego Franciszka

11-10-2018
1150

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W watykańskiej auli Pawła VI pielgrzymi Archidiecezjalnej Pielgrzymki do grobu św. Jana Pawła II spotkali się z papieżem Franciszkiem. Ojciec Święty wspominał swój pobyt w Krakowie podczas Światowych Dni Młodzieży, podziękował za pamięć i ciepłe przyjęcie.

– Przybyliście razem z Waszymi duszpasterzami i osobami konsekrowanymi, aby dziękować Bogu za życie i pontyfikat św. Jana Pawła II, w przededniu 40. rocznicy jego wyboru na Stolicę Piotrową. Serdecznie pozdrawiam was wszystkich, a szczególnie ubogich, chorych i licznych młodych, którzy biorą udział w tej pielgrzymce.

Papież podkreślił, że Jan Paweł II ubogacił Kościół powszechny wieloma darami, które zaczerpnął z doświadczenia wiary i świętości krakowskiego Kościoła i Polaków.
– Niósł w sercu i – jeśli można tak powiedzieć – w ciele świadectwo świętych Krakowa: od św. Stanisława i św. Jadwigi Królowej, do św. Alberta i św. Faustyny. Od nich uczył się bezgranicznego oddania Chrystusowi i wielkiej wrażliwości dla każdego człowieka.

Dodał, że Jan Paweł II potrafił odczytywać znaki czasu w świetle Ewangelii i dzięki temu podtrzymywał Polaków w trudnych czasach, tak aby nie utracili ognia wiary i byli wierni chrześcijańskiej tradycji.
– Starał się, aby Kościół zawsze stał na straży niezbywalnych praw człowieka, rodziny i narodów, aby był znakiem pokoju, sprawiedliwości i integralnego rozwoju całej rodziny ludzkiej. Równocześnie, zawsze podkreślał pierwszeństwo łaski i posłuszeństwa woli Bożej przed jakąkolwiek ludzką kalkulacją.

Na zakończenie, papież prosił o modlitwę w swojej intencji i zaznaczył, że bogata spuścizna Jana Pawła II powinna być dla Kościoła w Polsce wezwaniem do wierności Chrystusowi i do życia w świętości.
– Drodzy Bracia i Siostry! Święty Jan Paweł II wciąż czuwa nad Kościołem w Krakowie, który bardzo kochał. Z nieba towarzyszy waszej drodze: rodzin, młodych i dziadków, kapłanów, sióstr zakonnych i wszystkich konsekrowanych.

Metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski przypomniał, że celem pielgrzymki jest dziękczynienie Bożej Opatrzności za wybór kardynała Karola Wojtyły na papieża i zapewnił o modlitwie za cały Kościół powszechny.
– Równocześnie przybyliśmy tutaj do Ciebie, Ojcze Święty, z ogromną miłością i czcią, pragnąc zapewnić Ciebie o naszej codziennej modlitwie różańcowej, zarówno w Twoich intencjach, jak i w intencjach całego Kościoła świętego, a zwłaszcza w intencjach odbywającego się Synodu Biskupów poświęconego młodzieży.

Arcybiskup dziękował Ojcu Świętemu za poświęcony czas, prosił o apostolskie błogosławieństwo dla całej Archidiecezji Krakowskiej i dla Polski oraz przekazał papieżowi kopię Cudownego Obrazu Pani Myślenickiej.

Joanna Folfasińska | Archidiecezja Krakowska


Przemówienie Ojca Świętego Franciszka skierowane podczas audiencji do pielgrzymów Archidiecezji krakowskiej, Watykan, 10 października 2018 r.

Drodzy bracia i siostry,

Witam was i dziękuję za gorące przyjęcie! Dziękuję arcybiskupowi Markowi za jego miłe słowa i kieruję braterskie pozdrowienie do obecnych tu kardynała Stanisława i biskupów.

Przybyliście tu jako przedstawiciele świętego Kościoła Bożego, który jest w Krakowie, i który przyjął mnie z otwartymi rękami latem 2016 roku. Przybyliście razem z waszymi duszpasterzami i osobami konsekrowanymi, aby dziękować Bogu za życie i pontyfikat św. Jana Pawła II, w przededniu 40.rocznicy jego wyboru na Stolicę Piotrową. Serdecznie pozdrawiam was wszystkich, a szczególnie ubogich, chorych i licznych młodych, którzy biorą udział w tej pielgrzymce.

Jan Paweł II ubogacił Kościół powszechny wielką obfitością darów, które w dużej mierze zaczerpnął ze skarbca wiary i świętości waszej ziemi i waszego Kościoła. Niósł w sercu i – jeśli tak można powiedzieć – w ciele świadectwo świętych Krakowa: od św. Stanisława i św. Jadwigi Królowej, do św. Alberta i św. Faustyny. Od nich uczył się bezgranicznego oddania Chrystusowi i wielkiej wrażliwości dla każdego człowieka; oddania i wrażliwości, które przejawiały się w jego posłudze kapłańskiej, biskupiej i papieskiej. Otrzymał od Boga wielki dar umiejętności odczytywania znaków czasu w świetle Ewangelii, i potrafił z niego korzystać, tak by wydawał owoce dla dobra jego narodu, waszego narodu, który pośród różnych bolesnych dziejów nigdy nie utracił ufności w Bogu i wierności własnej kulturze zakorzenionej w duchu chrześcijańskim.

Wierny tym korzeniom, starał się, aby Kościół zawsze stał na straży niezbywalnych praw człowieka, rodziny i narodów, aby był znakiem pokoju, sprawiedliwości i integralnego rozwoju całej rodziny ludzkiej. Równocześnie zawsze podkreślał pierwszeństwo łaski i posłuszeństwa woli Bożej przed jakąkolwiek ludzką kalkulacją.

Ta bogata spuścizna, jaką zostawił nam Jan Paweł II, jest dla nas – a w sposób szczególny dla jego rodaków – wyzwaniem, abyśmy byli wierni Chrystusowi i odpowiadali z radosnym oddaniem na powołanie do świętości, jakie Pan kieruje do każdego i każdej z nas, w naszej konkretnej sytuacji osobistej, rodzinnej i społecznej.

Drodzy bracia i siostry, św. Jan Paweł II wciąż czuwa nad Kościołem w Krakowie, który bardzo kochał! Z nieba towarzyszy waszej drodze: rodzin, młodych i dziadków, kapłanów, sióstr zakonnych i wszystkich konsekrowanych; najbardziej doświadczonych przez życie i cierpiących. Ja również polecam się jego wstawiennictwu. Dziękuję wam za tę waszą wizytę i błogosławię wszystkim wam i całej Wspólnocie diecezjalnej Krakowa. Proszę, nie zapominajcie modlić się za mnie.Audiencja u Ojca św. Franciszka | Abp Marek Jędraszewski, 10.10.2018

Fot. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska


Video Katarzyna Katarzyńska | Archidiecezja Krakowska