Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W tegorocznym liście na Wielki Czwartek biskupi dziękują kapłanom za sianie słowa Bożego, duszpasterstwo młodzieży oraz towarzyszenie rodzinom.

 – Jedną z najważniejszych form realizacji Chrystusowego posłannictwa jest misja „siewcy”. Jedynym zmarnowanym ziarnem w jego posłudze jest to, które pozostaje mu w dłoni – piszą biskupi w liście do kapłanów na Wielki Czwartek. Jest on obchodzony jako pamiątka ustanowienia sakramentu Eucharystii oraz kapłaństwa.

BANER_LIST_DO_KAPLANOW>>Tekst listu

Biskupi przywołują różne przestrzenie, w których wyraża się kapłańska troska o budowanie wspólnoty Kościoła. Piszą o formowaniu ducha kapłańskiego poprzez sprawowanie sakramentów świętych, modlitwę, adorację Najświętszego Sakramentu oraz rekolekcje kapłańskie.

Polscy biskupi zachęcają, aby zaangażowanie duszpasterskie oparte było na łasce Ducha Świętego, w myśl słów św. Pawła: Owocem (…) ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie (Ga 5, 22-23). – To jest znak trwania człowieka w łasce Boga i potwierdzenie, że tajemnice Boga nie pozostają tylko na ustach, ale przede wszystkim stają się źródłem życia – czytamy w liście.

Jednym z pól aktywności duszpasterskiej jest rodzina. – Nie bez powodu właśnie rodzina jest wskazywana jako pierwsze miejsce odczytywania Bożego powołania i doceniania ofiarowanych przez Boga darów – wyjaśniają biskupi. Stąd podkreślają wagę działań kapłanów na polu formacji chrześcijańskiej, przygotowania do sakramentu małżeństwa a następnie posługi w ramach duszpasterstwa rodzin. Dodają, że każde staranie o wierne i dojrzałe życie rodzinne stanowi wielki wkład w dzieło powołania.

W kontekście przygotowań do synodu o młodzieży biskupi podkreślają m.in. jak ważny jest czas przygotowania do sakramentu bierzmowania, kiedy to młodzi otrzymują możliwość odkrycia swojego miejsca we wspólnocie Kościoła. – Wielką wartością jest towarzyszenie tym młodym, świadectwo naszej wiary i pomoc w pierwszych próbach odkrywania przez nich życiowego powołania – piszą biskupi. Przypominają także przesłanie papieża Franciszka podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, kiedy to Papież prosił kapłanów, aby byli przykładem do dawania świadectwa całkowitego oddania się Chrystusowi i bezkompromisowego trwania przy Nim.

Biskupi wyrażają wdzięczność wszystkim kapłanom, którzy z oddaniem podejmują codzienną troskę o towarzyszenie napotykanym ludziom na drodze ich wiary. – Nasza duchowa wrażliwość i ludzka odpowiedzialność nie może pozostawić ich samych w obliczu wielorakich życiowych wyzwań i duchowych zagrożeń – piszą biskupi. Podkreślają, że kapłanom została zawierzona troska o to, aby ziarno Bożego słowa było przekazywane innym.

BP KEP

Zdjęcie ilustracyjne: E. Bartkiewicz/BPKEP

NO COMMENTS