Na placu Teatralnym w Lublinie odbył się ogólnopolski finał VIII edycji akcji „Tornister Pełen Uśmiechów”, zorganizowanej przez Caritas Polska. W tym roku wyprawki szkolne trafią do 50 tys. dzieci w całej Polsce. Przez cały dzień dzieci uczestniczyły w zabawach, warsztatach i pokazach, a wieczorem odbył się koncert ks. Jakuba Bartczaka i zespołu Deus Meus.

Wśród atrakcji przewidzianych dla najmłodszych były animowane tańce, pokaz sprzętu policyjnego, warsztaty aktorskie z Wojciechem Malajkatem, konferencja prasowa prowadzona przez dzieci z udziałem Rzecznika Praw Dziecka – Markiem Michalakiem. Udział w imprezie wzięli również artyści zrzeszeni w Fundacji Sztukmistrze, wystawiając widowisko „Szafa Show”.

W oficjalnym wręczeniu wyprawek szkolnych udział wzięli m.in. abp Stanisław Budzik – Metropolita Lubelski, Marek Michalak – Rzecznik Praw Dziecka, O. Hubert A. Matusiewicz – zastępca dyrektora Caritas Polska, ks. Wiesław Kosicki – Dyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej, zawodniczki MKS Lublin – Mistrzynie Polski w piłce ręcznej kobiet, piłkarze Górnika Łęcznej, aktor Wojciech Malajkat, przedstawiciele redakcji, instytucji państwowych i przedsiębiorstw.

Spotkanie zakończyły koncerty chóru Deus Meus ze Szczecina i rapującego ks. Jakuba Bartczaka z Wrocławia.

Głównym celem akcji „Tornister pełen śmiechów” jest pomoc dzieciom i młodzieży, pochodzącym z ubogich rodzin, których nie stać na zakup i wyposażenie wyprawek szkolnych. Wsparcie można okazać poprzez zakup przyborów szkolnych i spakowanie ich w plecak szkolny, jak i poprzez darowizny pieniężne. W tym roku wyprawkę szkolną przygotował m.in. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką.

W poprzednich latach finały akcji odbyły się: w Przemyślu, Rzeszowie, Skierniewicach i Poznaniu.

KAI

NO COMMENTS